Od 10 do 13 października 2011 po raz dziewiąty za sprawą Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast Bruksela stanie się centralnym miastem Europy. Dzień wcześniej, 9 października, w Parku Cinquantenaire zostanie zainaugurowane „miasteczko polskie”, w którym promować się będzie 16 polskich regionów, w tym Wielkopolska.
Motywem przewodnim wielkopolskiego stoiska będzie design i innowacja pokazane przez pryzmat unijnych projektów zrealizowanych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Wśród nich będzie Centrum Badań DNA – nowoczesny ośrodek naukowo-badawczy w Poznaniu oraz Politechnika Poznańska, a także projekt kluczowy Samorządu Województwa Wielkopolskiego dotyczący kompleksowej promocji gospodarki i inwestycji w Wielkopolsce. Projekt ma na celu wsparcie międzynarodowej aktywności przedsiębiorców regionalnych m.in. poprzez udział w misjach gospodarczych.
Na dwóch stoiskach odwiedzający będą mogli zapoznać się z osiągnięciami studentów Politechniki, zobaczyć i przetestować nowoczesne w pełni zautomatyzowane roboty mobilne oraz porozmawiać z przedstawicielami Centrum Badań DNA na temat innowacyjnych technologii z zakresu specjalistycznych badań medycznych. Promocję kultury innowacji, pokażemy z perspektywy takich inicjatyw jak: Nowy Folk Design, Food Design, Światowe Dni Innowacji, Wielkopolski Dom 2020, Wola, Innowacje i kreacje.
Projekt finansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
Biuro Wielkopolski w Brukseli wspólnie z dziewięcioma partnerami: prowincją Barcelona, regionami Centralnej Finlandii, Północno - Zachodnią Anglią, Apulią, województwem pomorskim, regionem miejskim Lublana, Wiedniem oraz miastami Warna i Sofia zorganizuje debatę poświęconą kwestiom przemysłu kreatywnego: „Kreatywne miasta i regiony na rzecz innowacyjnej Europy”.
Wydarzenie odbędzie się w biurze Wielkopolski w Brukseli
(avenue de l’Yser 19, 1040 Bruksela) w dn. 11 października w godz. 11.15 –
14.30. Debata koncentrować się będzie na
nowych możliwościach jakie mogą przynieść samorządom, tzw. kreatywne
działania powiązane z gospodarką. W jej trakcie przeanalizowana zostanie
rola sztuki i kultury w kontekście innowacji, kreatywności i konkurencyjności.
W trakcie debaty Wielkopolskę reprezentować będzie Joanna Waligóra, zastępca
dyrektora w Departamencie Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa
Wielkopolskiego. Przedstawi ona podejmowane w regionie działania z zakresu
przemysłu kreatywnego, wychodzące naprzeciw wyzwaniom współczesnego świata w
wymiarze zarówno gospodarczym, jak i
społeczno – kulturowym. Zaprezentuje
również liczne projekty, obejmujące
szeroką tematykę designu i promocji kultury innowacji w Wielkopolsce m.in. Co-creation,
Service design, Nowy Folk Design, Food Design, ReVita Wielkopolsko, „WOLA.
Innowacje i Kreacje” oraz wiele innych. W trakcie debaty poruszy kwestie budowania
świadomości społecznej w zakresie
znaczenia designu dla szeroko pojętego rozwoju regionalnego oraz istotę współpracy pomiędzy uczelniami wyższymi,
lokalnymi władzami a sektorem biznesu.
W ramach Open Days 2011 w Brukseli odbędzie się 111 konferencji, warsztatów, spotkań i innych wydarzeń, a w okresie od września do listopada w całej Europie będą organizowane lokalne imprezy „Europa w moim regionie/mieście". Europejski Tydzień Regionów i Miast jest organizowany wspólnie przez Komitet Regionów, Dyrekcję Generalną Komisji Europejskiej ds. Polityki Regionalnej, przedstawicielstwa regionów i miast, uniwersytety, organizacje pozarządowe oraz wielu innych partnerów.
W tym roku wydarzenia organizowane w ramach OPEN DAYS odbędą się pod hasłem Inwestując w przyszłość Europy: regiony i miasta na rzecz inteligentnego, zrównoważonego i sprzyjającego włączeniu społecznemu wzrostu. Seminaria, debaty oraz pozostałe imprezy będą skupiały się na jednym z trzech priorytetów tematycznych:
Europa 2020 - czyli jak polityka spójności przyczynia się do inteligentnego, zrównoważonego i sprzyjającego włączeniu społecznemu wzrostu;
Jak udoskonalić funkcjonowanie polityki spójności w obecnym oraz kolejnym okresie programowania;
Geografia ma znaczenie – podkreślenie znaczenia podejścia terytorialnego w identyfikacji potrzeb i potencjału europejskich władz samorządowych (rozwój miejski, współpraca terytorialna, EUWT, makro-regiony, OPEN DAYS Uniwersytety, współpraca z krajami trzecimi).
Podczas Open Days mieć będzie miejsce również pierwsza z cyklu czterech konferencji organizowanych przez polskie regiony w Brukseli podczas polskiej Prezydencji. Konferencja „Miejski wymiar polityki spójności” odbędzie się w Komitecie Regionów w Brukseli, we wtorek 11 października w godz. 14.00-17.00. Więcej na www.polishregions.eu
Strona Open Days:http://ec.europa.eu/regional_policy/conferences/od2011/index.cfm
Autor: DPR/BIWW, 6.10.2011