Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

Po 50 latach nieustannej ekspansji UE w niektórych dzielnicach Brukseli, Luksemburga i Strasburga budynki instytucji unijnych wyrosły jak grzyby po deszczu. Komisja Europejska, która w 1957 r. potrzebowała tylko kilku budynków, teraz zajmuje ich 61 w samej Brukseli. Wydatki instytucji europejskich na kupno i wynajem budynków wynoszą ogółem 532 mln euro, czyli 8 proc. unijnego budżetu administracyjnego.

Kilka miesięcy temu instytucje znalazły się pod ostrzałem krytyki, kiedy w oficjalnym sprawozdaniu z kontroli zwrócono uwagę na kwoty trwonione w wyniku niegospodarnego zarządzania nieruchomościami. Komisja zamierza teraz uzdrowić tę sytuację. Celem jest znalezienie rozwiązań korzystniejszych finansowo, zmniejszenie liczby używanych biur, postawienie na kupno, a nie na wynajem, oraz ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

Komisarz ds. administracyjnych Siim Kallas określił umowę między Komisją a administracją regionu Brukseli dotyczącą dalekosiężnych planów rozwoju jako „historyczne wydarzenie: oto odrzucamy etykietę pozbawionego życia, hermetycznego getta administracyjnego, która tak przylgnęła do dzielnicy europejskiej.”

Wybrane zostaną nowe lokalizacje, w których na dodatkowe biura, jakie będą potrzebne do roku 2010, zostanie przeznaczonych 35 tys. m2. Przystąpienie do UE dziesięciu nowych państw członkowskich w 2004 r. oraz Bułgarii i Rumunii w tym roku wiązało się z zatrudnieniem 3 350 nowych urzędników, którzy potrzebują miejsca do pracy. Głównymi kryteriami wyboru nowych lokalizacji, poza oczywiście dobrymi połączeniami komunikacji publicznej, będą wielkość (aby zapewnić wydajność), walory architektoniczne i stan budynków, bezpieczeństwo, odpowiednie środowisko pracy oraz infrastruktura społeczna.