Marszałek Marek Woźniak wziął wczoraj w Brukseli udział w specjalnym spotkaniu przedstawicieli grup Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Komitetu Regionów i Parlamentu Europejskiego, poświęconemu polityce regionalnej. Jako wiceprzewodniczący EPL w Komitecie Regionów oraz wiceszef komisji ds. Polityki Spójności Terytorialnej (COTER) Komitetu Regionów został poproszony o zabranie głosu w debacie, która miała na celu zintegrowanie działań Komitetu Regionów i Parlamentu Europejskiego w kwestiach polityki spójności po 2014 roku. Spotkanie poświęcono przyszłości polityki spójności w odniesieniu do propozycji unijnego budżetu oraz Strategii Europa 2020.
W debacie, ze strony polskiej, udział wzięli również: Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego, prof. Danuta Hübner, przewodnicząca Komisji ds. Rozwoju Regionalnego (REGI) Parlamentu Europejskiego oraz europoseł Jan Olbrycht.
Danuta Hübner, mówiąc o Strategii Europa 2020 powiedziała: "odpowiedzialność za realizację Strategii powinna wykraczać poza Komisję, Radę i Parlament Europejski. Władze lokalne i regionalne są ważnymi współgraczami, mogącymi wykorzystać narzędzia polityki, które mają do swojej dyspozycji, jak również entuzjazm wszystkich partnerów: świata biznesu i nauki oraz społeczeństwa obywatelskiego.”
Marszałek Woźniak podkreślił, iż „duże rezerwy w realizacji polityki spójności w kontekście Strategii Europa 2020 leżą w poszerzeniu partnerstwa na poziomie lokalnym poprzez zapewnienie większego zaangażowania organizacji pozarządowych oraz małych i średnich przedsiębiorstw w dialog z instytucjami zarządzającymi programami”.
Grupa Europejskiej Partii Ludowej zaangażowana jest we wspieranie inwestycji, poprzez podejmowanie regionalnych działań politycznych, w
Podsumowując zmiany propozycji zawartych w publikacji Komisji Europejskiej dotyczących Wieloletnich Ram Finansowych z dnia 29 czerwca 2011 r., Michael Schneider, przewodniczący Grupy Europejskiej Partii Ludowej w Komitecie Regionów, powiedział: "Wszystkie regiony UE muszą skorzystać z funduszy spójności, tak aby te biedniejsze, o słabszej pozycji mogły dogonić regiony bardziej zamożne. Propozycja Komisji Europejskiej obejmie również regiony przejściowe. Będzie to jednym z konkretnych rezultatów działań podejmowanych w drodze współpracy Grup Europejskiej Partii Ludowej w ostatnich latach."
Lambert van Nistelrooij, rzecznik Grupy EPL w Komisji REGI, wymienił różne możliwości finansowania, które skierowane są do regionów i miast UE, wzywając jednocześnie do lepszej współpracy. "Globalne wyzwania, takie jak zmiany klimatu, kryzys gospodarczy i finansowy oraz starzenie się społeczeństwa wymagają zintegrowanego i innowacyjnego podejścia w polityce UE. Także w odniesieniu do polityk mających wspólne cele, takie jak spójność, badania naukowe i innowacje. Dlatego też koordynacja krajowych i regionalnych systemów finansowania w UE ma bardzo duże znaczenie. Biorąc pod uwagę ogólne cele zawarte w Strategii Europa 2020, należy znaleźć synergię, aby sprostać tym wyzwaniom i utrzymać model UE oparty na wzroście gospodarczym, zrównoważonym rozwoju i odpowiedzialności społecznej."
Patrząc w przyszłość, uczestnicy uzgodnili, że polityka spójności nie jest i nie może być traktowana jedynie jako narzędzie w strategii Europa 2020. Jednakże najważniejsze elementy Strategii (innowacje, edukacja i szkolenia, energia, środowisko, zatrudnienie, konkurencyjność i walka z ubóstwem) stanowią już integralną część unijnej polityki regionalnej. Dużą rolę odgrywa tu doświadczenie na poziomie lokalnym i regionalnym.
"To pierwszy raz, kiedy Grupa Europejskiej Partii Ludowej podjęła kroki w
celu osiągnięcia konsensusu w sprawie przyszłej polityki UE wśród swoich
członków w Parlamencie Europejskim i Komitecie Regionów" podkreślił Antonio López-Istúriz White, poseł do
Parlamentu Europejskiego, sekretarz generalny Europejskiej Partii Ludowej.
Autor: EPL,KR/Biuro Wielkopolski w Brukseli
Zdjęcia: EPL,KR