Nowy budżet Unii Europejskiej, sytuacja w Afryce Północnej i Partnerstwo Wschodnie, to najważniejsze tematy trzech następujących po sobie prezydencji w Radzie UE - uzgodnili w Warszawie szefowie rządów Polski, Danii i Cypru. (...) Tzw. trio prezydencji będzie przewodniczyć pracom unijnych ministrów od 1 lipca tego roku, kiedy prezydencję obejmie Polska, do końca przyszłego roku, kiedy zakończy ją Cypr.
„Będziemy chcieli solidarnie pracować na rzecz sprawnych negocjacji dotyczących unijnych pieniędzy, a więc wieloletnich ram finansowych" - zapowiedział Donald Tusk. Polska rozpocznie rozmowy w tej sprawie zaraz po 29 czerwca, kiedy to Komisja Europejska ma przedstawić projekt wieloletniego budżetu Unii.
Premier Danii Lars Lokke Rasmussen zwrócił uwagę, że negocjacje mogą być bardzo trudne zwłaszcza w związku z kryzysem gospodarczym, więc tym ważniejsza jest ścisła współpraca krajów współtworzących trio. „Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby zagwarantować odpowiednią równowagę" - zadeklarował. Zapowiedział przy tym, że Dania będzie chciała zaawansować te negocjacje na tyle, na ile to będzie możliwe i przekazać je bezpiecznie w ręce prezydencji cypryjskiej.
Według duńskiego premiera, kolejnym ważnym zadaniem dla trzech prezydencji będzie wzmocnienie jednolitego rynku, bo - jak powiedział - może on być "jednym z najlepszych wytworów Unii Europejskiej". Rasmussen zapowiedział, że jednym z priorytetów prezydencji duńskiej będzie "wdrożenie nowych ram politycznych, m.in. Paktu Stabilności i Paktu Euro Plus".
Zarówno prezydent Cypru Dimitris Christofias jak i premier Rasmussen poparli polski pomysł, by jednym z priorytetów uczynić dalsze rozszerzanie Unii. „Z satysfakcją mogę stwierdzić, że Dania i Cypr podzielają polski punkt widzenia. Zgodziliśmy się, że aspiracje państw bałkańskich są uzasadnione" - poinformował szef polskiego rządu po poniedziałkowym spotkaniu. Dodał, że ma nadzieję, iż Chorwacja podpisze traktat akcesyjny jeszcze w tym roku.
Tusk „z wielką satysfakcją" przyjął też zapewnienie obu szefów rządów o gotowości "pełnego zaangażowania się w sprawy Partnerstwa Wschodniego". Przypomniał, że we wrześniu w Polsce odbędzie się szczyt Partnerstwa.
Trzy kraje Trio Prezydencji mają też wspólnie pracować nad sytuacją w państwach Afryki Północnej. Christofias zwrócił uwagę, że UE będzie musiała również sprostać wyzwaniom związanym z sytuacją w krajach sąsiadujących z nią na południu.
Prezydent Cypru przypomniał ponadto, że wszystkie trzy prezydencje będą wspólnie zajmowały się także przeciwdziałaniu bezrobociu i walką z ubóstwem. „Chcemy (...) aby żaden obywatel (Unii Europejskiej nie musiał ponosić ciężaru kryzysu, za który nie był sam odpowiedzialny" - podkreślił. (...)
Autor: EurActiv, (bba)