Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL
p1000058.jpgW Brukseli odbywa się właśnie Sesja Plenarna Komitetu Regionow. Bierze w niej udział Przewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Lech Dymarski. Wczoraj na sesji wystąpił po raz pierwszy od swojej nominacji przewodniczący Rady Unii Europejskiej Hermann Van Rompuy.Podzielił się z przedstawicielami władz lokalnych i regionalnych  najnowszymi osiągnięciami w zakresie koordynacji polityki gospodarczej państw członkowskich, w odpowiedzi na nieustające żądania KR-u, by zwiększyć udział regionów i miast w działaniach na rzecz umocnienia gospodarki europejskiej. Członkowie KR-u skorzystali również z okazji, by zapytać o napływ imigrantów z południowego regionu Morza Śródziemnego, z czym borykają się liczne samorządy lokalne.
Ponadto, podczas sesji plenarnej zostaną również przyjęte trzy opinie koncentrujące się na reformie jednej z najważniejszych dziedzin polityki europejskiej – Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Wnioski Komisji Europejskiej dotyczące nowej WPR po 2013 r. zostaną omówione w projekcie opinii Luisa Durnwaldera (IT/PPE), przewodniczącego zarządu autonomicznej prowincji Bolzano–Południowy Tyrol. Druga opinia René Souchona (FR/PSE), przewodniczącego regionu Owernia dotyczy roli jaką odgrywają produkty wysokiej jakości w promocji europejskich rolników na światowych rynkach. Natomiast  wyzwania i możliwości sektora mlecznego w związku z proponowaną reformą przepisów regulujących rynek mleczny zostaną omówione w projekcie trzeciej opinii Emilii Müller (DE/PPE), minister ds. federalnych i europejskich kraju związkowego Bawaria.
 
rompuy_jpg.jpgNa tej sesji plenarnej zostaną poruszone również dwa zagadnienia kluczowe dla europejskich władz lokalnych i regionalnych: zapewnianie przez nie obywatelom podstawowych usług użyteczności publicznej, jak zaopatrzenie w wodę, recykling odpadów lub usługi szpitalne, co często kłóci się z surowymi unijnymi zasadami dotyczącymi pomocy państwa. Członkowie KR-u omówią najnowsze plany zreformowania tych zasad dotyczących usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym z Joaquínem Almunią, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej odpowiedzialnym za konkurencję. Jednocześnie UE reformuje ramy prawne dotyczące zamówień publicznych, co obejmuje również władze lokalne i regionalne. Henk Kool (NL/PSE), członek zarządu Hagi, przedstawi swoje propozycje dotyczące usprawnień europejskiego rynku zamówień publicznych.
 
W porządku obrad znajdują się też projekty opinii Norberta Kartmanna (DE/PPE), członka parlamentu krajowego Hesji w sprawie europejskiej zdolności reagowania w przypadku klęsk i katastrof oraz Jesusa Gamalla Allera (ES/PPE), dyrektora generalnego ds. stosunków zewnętrznych i stosunków z Unią Europejską w rządzie regionu Galicja w sprawie polityki rozwojowej UE.
 
 
Autor i zdjęcia: KR/BIWW