Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

small-business-act.jpg23 lutego Komisja Europejska opublikowała bardzo oczekiwany przegląd Small Business Act (Europejskiej Karty Małej Przedsiębiorczości), obiecując, że uczyni jeszcze więcej, by ograniczyć biurokrację i polepszyć dostęp do funduszy oraz podjąć próbę harmonizacji systemów podatkowych w państwach członkowskich.

25 czerwca 2008 roku Komisja Europejska przedstawiła komunikat w sprawie Europejskiej Karty Małej Przedsiębiorczości (Small Business Act) - pakietu wsparcia i ułatwień dla małych i średnich przedsiębiorstw. Dokument ten został przyjęty przez Radę Europejską w grudniu tego samego roku. (EurActiv 02/12/08).


Według założeń projektu miał on m.in. za zadanie ułatwić kontakty z administracją publiczną, ograniczyć regulowanie faktur z opóźnieniem, rozszerzyć dostęp do pomocy w zakresie finansowania, innowacyjności i szkoleń oraz obniżyć podatek VAT na usługi świadczone lokalnie. Karta miała sprzyjać powstawaniu nowych przedsiębiorstw i tworzeniu nowych miejsc pracy w sektorze MSP. Inicjatywa ta przyjęta została w chwili, gdy nasiliły się obawy dotycząc masowych zwolnień z powodu konkurencji ze strony krajów Azji, stosujących tzw. dumping płacowy.

Od czasu przyjęcia Aktu już 100 tys. MSP skorzystało z instrumentów finansowych w ramach programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji, co pozwoliło na stworzenie ponad 100 tys. miejsc pracy.  Zgodnie z dyrektywą w sprawie opóźnień w płatnościach organy publiczne są obecnie zobowiązane do dotrzymywania 30-dniowego terminu płatności na rzecz dostawców, co korzystnie wpływa na przepływy pieniężne przedsiębiorstw.  W większości państw członkowskich znacznie ograniczono czas i koszt założenia firmy – średnia UE dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod tym względem spadła z 12 dni i 485 euro w 2007 r. do 7 dni i 399 euro w 2010 r. Dzięki usprawnieniu procedur internetowych i możliwości składania wspólnych ofert ułatwiono MSP uczestnictwo w procedurach zamówień publicznych, w których główną rolę odgrywać będą organizacje przedsiębiorstw.

Jednak obecny kryzys gospodarczy i finansowy sprawił, że uruchomiono środki, mające na celu zapewnienie przetrwania małym przedsiębiorstwom, które zostały boleśnie dotknięte w wyniku upadłości banków.

W UE do sektora MSP należy prawie 99 % przedsiębiorstw; tworzą one prawie 70 % miejsc pracy  i PKB, a ich elastyczność uważana jest za główną sile napędową przyszłych innowacji i tworzenia nowych miejsc pracy.

Aby pomóc małym i średnim przedsiębiorstwom (MSP), Komisja zobowiązała się przedstawić 29 rekomendacji, by ocenić wpływ Karty, przyjętej ponad dwa lata temu.


„Chcemy uprościć wszystkie procedury. To bardzo ważne dla sektora MSP” - powiedział Antonio Tajani, komisarz UE ds. przemysłu i przedsiębiorczości. 

Małe i średnie przedsiębiorstwa, które liczą maksimum 250 zatrudnionych, zostały dotknięte w wyniku recesji i ograniczeń kredytowych. Firmy te zatrudniają dwie trzecie siły roboczej w Europie i są główną siłą napędową wzrostu gospodarczego. Dlatego trzeba im pomóc.

Small Business Act zawiera 10 głównych zasad, w tym m.in. w zakresie dostosowania instrumentów polityki publicznej do potrzeb MSP, ułatwiania MSP dostępu do finansowania, opracowywania przepisów zgodnie z zasadą „najpierw myśl na małą skalę”. Najważniejsze zalecenie dotyczy polepszenia dostępu do gwarancji kredytowych dla MSP. Chodzi o plan działań na rzecz poprawy dostępności finansowania dla MSP, w tym dostępu do rynków kapitału podwyższonego ryzyka, a także ukierunkowane środki mające zwiększyć wśród inwestorów świadomość możliwości oferowanych przez MSP.

Komisarz Tajani podkreśla, że jedno z zaleceń ogranicza czas, potrzebny do założenia firmy do trzech dni, a związany z tym koszt – do 100 euro. Poza większą dostępnością kredytów, UE ma też zwiększyć dostęp MSP do kontraktów rządowych w państwach członkowskich.

Przedstawiciele sektora MSP są raczej zadowoleni z ostatecznej wersji dokumentu, podkreślają jednak, że za deklaracjami powinny iść czyny. - To krok do przodu, ale na razie to tylko słowa – powiedział Andrea Benassi, sekretarz generalny europejskiego zrzeszenia rzemiosła oraz małych i średnich przedsiębiorstw (UEAPME).

Dodał on, że UE przeznacza na programy na rzecz sektora MSP ok. 500 mln euro, ale nie zawsze pieniądze te docierają do przedsiębiorstw. Jego organizacja apeluje o podwojenie tej pomocy, by sprostać potrzebom tego sektora.

Jak twierdzi Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej i wiceprezes Eurochambres, cytowany przez magazyn „Twój Biznes”, środowisko polskich przedsiębiorców nie jest szczególnie zadowolone z dotychczasowych postępów we wdrażaniu Aktu w Polsce. Poza większą dostępnością kredytów, przedstawiciele sektora MSP chcieliby również bardziej zdecydowanego wprowadzenia i stosowania zasady „tylko jeden raz”, która spowoduje, że urzędy nie będą żądać od przedsiębiorstw informacji, które zostały już dostarczone jakąkolwiek inną drogą, i to na wszystkich szczeblach (europejskim, krajowym, regionalnym czy lokalnym).

Autor: EurActiv