W dniu 25 maja 2011, biura regionalne francuskiej Akwitanii, włoskiej Emilii-Romanii, niemieckiej Hesji oraz Wielkopolski, które dzielą siedzibę przy Avenue de l’Yser 19 w Brukseli organizują wspólną konferencję pt.: „Akt o jednolitym rynku – perspektywa regionalna”. Głównym gościem wydarzenia będzie Komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Michel Barnier.
Konferencja wpisuje się w cykl spotkań z najwyższymi przedstawicielami Komisji Europejskiej organizowanych przez te cztery regiony partnerskie od wielu lat, a jej temat jest bezpośrednio związany z komunikatem Komisji Europejskiej „W kierunku Aktu o jednolitym rynku. W stronę społecznej gospodarki rynkowej o wysokiej konkurencyjności”, który został opublikowany w październiku 2010 r. Ten niezwykle ważny dokument zawiera 50 propozycji na rzecz wspólnej poprawy rynku pracy i warunków dla rozwoju przedsiębiorczości, co jest odpowiedzią na zmiany, które zaszły w przeciągu ostatnich 20 lat, od chwili wprowadzenia jednolitego rynku. Swoboda przepływu osób, usług, towarów i kapitału, które stanowią jego podstawę są unikalnym atutem Unii Europejskiej i podstawowymi narzędziami pozwalającymi na realizowanie celów nowej Strategii Europa 2020. Wśród 50 wspomnianych propozycji znajdują się m.in. zapisy o wprowadzeniu jednolitego systemu patentowego, uproszczenie transgranicznych zakupów internetowych, wprowadzenie europejskich obligacji, a także wspólnej, jednolitej podstawy opodatkowania i ulepszonego systemu VAT dla przedsiębiorstw, czy rozwiązywania sporów przez Internet. Komunikat ten stawia obywateli w sercu jednolitego rynku, a regiony są poziomem administracji publicznej, który jest im najbliższy. Mogą więc one grać istotną rolę we wdrażaniu wielu propozycji Aktu o jednolitym rynku.
Konferencja ta jest adresowana do przedstawicieli regionów, ale też instytucji europejskich oraz innych organizacji i instytucji zaangażowanych w sprawy europejskie, a jej celem jest przedstawienie „Aktu o jednolitym rynku” oraz konsekwencji, jakie z niego wynikają dla władz i społeczności lokalnych i regionalnych.
Autor: BIWW