Uczestniczy w nim m.in. miasto Poznań, policja, Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych, oraz sąd.
Łączny budżet projektu wynosi 570 tys. euro, z czego prawie 430 tys. euro stanowią pieniądze z unijnego Programu Wspólnotowego Daphne III, a jego wdrażanie potrwa dwa lata.
W realizacji programu uczestniczą partnerzy z Litwy, Anglii i Szwecji, a jego celem jest wypracowanie procedur pozwalających uniknąć powielania obowiązków i dostarczenie rodzinom z dziećmi do lat pięciu wszechstronnego wsparcia.
"Projekt ma na celu stworzenie efektywnego systemu współpracy różnych instytucji, który by przeciwdziałał, wspierał, bądź prowadził działania profilaktyczne względem dzieci, które są zagrożone, bądź które już doświadczają przemocy i zaniedbania" - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor wydziału zdrowia i spraw społecznych poznańskiego urzędu miasta Maria Remiezowicz, którą cytuje za PAP portalsamorządowy.pl
Koordynatorka projektu Stella Gołębiewska zwróciła uwagę, że w ciągu dwóch lat wypracowane mają być procedury współpracy między instytucjami zajmującymi się dziećmi i opracowany system monitorowania losów dziecka. Specjaliści pracujący z rodzinami z małymi dziećmi mają zostać przeszkoleni z metod pracy z rodzinami dziecka, w których występuje "ryzyko krzywdzenia"; mają tez być opracowane przewodniki i podręczniki, zawierające przykłady metod pracy i praktyczne informacje.
"Nie można pomóc dziecku, które jest narażone na krzywdzenie, albo już krzywdzonemu, jeśli zaangażowany jest w to tylko jeden specjalista, bądź jedna instytucja. To zawsze jest wiele różnorakich problemów i różni specjaliści muszą połączyć swoje siły, żeby tej rodzinie i temu dziecku pomóc" – uważa Magdalena Czub z Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu. W jej ocenie, dzięki nowym procedurom instytucje niosące pomoc nie będą powielały obowiązków, natomiast rodziny otrzymają kompleksowe wsparcie.
Autor: euractiv
Zdjęcie: KE