Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

wegierskaprezydencja.jpgPo Hiszpanii i Belgii, 1 stycznia 2011 r. przewodnictwo w Radzie UE objęły Węgry. Węgry, które przystąpiły do UE w 2004 r. sprawują prezydencję po raz pierwszy. Ich priorytety obejmują: zapewnienie stabilności europejskiej gospodarki, rozszerzenie Unii, kwestie związane z energią oraz integrację Romów

Ożywienie gospodarcze przebiega różnie w poszczególnych państwach członkowskich, dlatego też obejmujące przewodnictwo Węgry będą dążyć do skoordynowania działań mających przyspieszyć wyjście z kryzysu. W związku z problemami, z jakimi boryka się strefa euro, kraje UE zgodziły się na wprowadzenie zmian w traktacie lizbońskim. Zmiany te pozwolą wzmocnić i ugruntować mechanizm stabilizacji finansowej - który utworzono, by udzielić pomocy Grecji i Irlandii. Jednym z celów nowej prezydencji będzie również osiągnięcie dalszych postępów w negocjacjach dotyczących tego mechanizmu.

Węgry chcą też większej koordynacji polityki gospodarczej państw członkowskich. W tym celu wprowadzony zostanie "europejski semestr" - okres, w którym projekty budżetów poszczególnych krajów będą poddawane ocenie na szczeblu europejskim, co pozwoli w większym stopniu je równoważyć.

W dziedzinie społecznej Węgry skupią się na opracowaniu konkretnej europejskiej strategii na rzecz integracji Romów. Poprzez lepsze wykorzystanie europejskich środków finansowych można poprawić warunki, w jakich funkcjonują te społeczności.

Jednym z najważniejszych wydarzeń tej prezydencji będzie szczyt w sprawie energii. Ma on doprowadzić do zapewnienia wzajemnych połączeń między elektrycznymi i gazowymi sieciami poszczególnych krajów UE. Dzięki temu Unia będzie mniej zależna od dostaw zewnętrznych, zwłaszcza od dostaw gazu.

Węgierska prezydencja ma również zamiar zacieśnić stosunki UE z Armenią, Azerbejdżanem, Gruzją, Mołdawią, Ukrainą i Białorusią. Kraje te zostały zaproszone do udziału w drugim szczycie Partnerstwa Wschodniego, który Węgry zorganizują w maju.

Nowa prezydencja będzie także aktywnie wspierać proces rozszerzania Unii, a zwłaszcza kandydaturę Chorwacji, która stara się o członkostwo w UE już od 2004 r. i znajduje się w końcowej fazie negocjacji akcesyjnych.

Źródło: KE

Najważniejsze daty węgierskiej prezydencji:

- 1 stycznia: rozpoczęcie prezydencji

- 25 stycznia: węgierscy ministrowie ds. edukacji sportu, kultury i polityki społecznej, przedstawią swoje programy prac dla prezydencji.

- koniec stycznia – pierwszy „Semestr Europejski”, roczny raport Komisji do Parlamentu nt. wzrostu gospodarczego

- 4 lutego: szczyt UE nt. energii.

- 24-25 marca: szczyt UE nt. mechanizmu stabilizacji strefy euro

- kwiecień: propozycja Komisji nt. strategii w sprawie Romów

- 2-3 maja: nieformalne spotkanie ministrów ds. energii – debata o planach energetycznych do roku 2050.

- 26 maja: szczyt Partnerstwa Wschodniego.

- 10 czerwca: szczyt energetyczny UE w Luksemburgu.

- czerwiec: komunikat Komisji dot. finansowania budżetu.

- 1 lipca: Polska przejmuje przewodnictwo w UE.

 

Źródło: EurActiv

Zapraszamy również na oficjalną stronę węgierskiej prezydencji: http://www.eu2011.hu

Zdjęcie: strona prezydencji węgierskiej