Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

huebner-seminarium.jpgDzień Świętego Marcina uznany został w Brukseli za znakomitą inicjatywę, nie tylko przez gości i uczestników obu wydarzeń, ale również niektóre media europejskie. Prawdopodobnie zagości więc na dobre w kalendarzu wydarzeń organizowanych przez regiony UE w Brukseli jako flagowa impreza Wielkopolski. Dzięki temu nasz region zyska kolejny silny atut promocyjny.

“Obecne trendy demograficzne w Europie będą wywierać silny wpływ na wzrost migracji, zarówno w znaczeniu swobodnego przepływu pracowników,  jak  i imigracji z krajów trzecich. Polityka spójności musi rozwinąć zdolność do wykorzystania tego potencjału i lepszego reagowania na zachodzące procesy” - powiedziała prof. Danuta Hubner, przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego, podczas seminarium “Migracja a Spójność”, które odbyło się w środę w siedzibie Wielkopolski, w ramach obchodów Dnia Św. Marcina w Brukseli. Seminarium, zorganizowane przez Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli oraz European Citizen Action Service otrzymało patronat 2010 Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Wydarzenie zgromadziło ponad 70 przedstawicieli instytucji unijnych, regionów, organizacji pozarządowych oraz prasy.

W swoim wystąpieniu otwierającym seminarium Prof. Danuta Hubner, podkreśliła, iż migracje z jednej strony mogą być odpowiedzią na europejskie problemy demograficzne, z drugiej jednak, mogą prowadzić również do wzrostu nietolerancji czy zamykania się społeczeństw. Aby były one źródłem jak największych korzyści, potrzebna jest dobrze ustrukturyzowana polityka migracyjna Unii Europejskiej oraz zaangażowanie instytucji na wszystkich poziomach zarządzania europejskiego.

W drugiej części seminarium, zgromadzeni w panelu dyskusyjnym przedstawiciele instytucji europejskich, regionów, organizacji pozarządowych i think – tanków, debatowali nad tym jak najlepiej wykorzystać zjawisko migracji. Ewa Sadowska z Fundacja Barka, działająca w Londynie, przedstawiła projekty prowadzone przez Fundację, a mające na celu pomoc migrantom z Europy Środkowo-Wschodniej w Anglii w ponownym wejściu na rynek pracy czy w integracji ze społeczeństwem. Tomas Wobben reprezentujący niemiecki land Saksonia – Anhalt zaznaczył, iż polityka spójności powinna być zaangażowana w kwestie migracji, jednak należy przy tym pamiętać, iż posiada ona swoje własne cele i priorytety i nie powinna zastępować tych polityk, które są ściśle związane z integracją imigrantów. Karolina Dybowska z Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego zaprezentowała m.in. wspólną inicjatywę Komitetu i Komisji Europejskiej, czyli Europejskie Forum Integracji. Jest to inicjatywa umożliwiająca dialog pomiędzy decydentami unijnymi, a przedstawicielami instytucji reprezentujących imigrantów w Europie.Zarówno paneliści jak i uczestnicy seminarium wielokrotnie podkreślali, że temat migracji w kontekście polityki spójności, jest niewystarczająco poruszany i że inicjatywa Wielkopolski i ECAS była bardzo potrzebna.

Wieczorna część obchodów Dnia Św. Marcina polegała na promocji wielkopolskich tradycji świętomarcińskich w Brukseli, na którą przybyło do wielkopolskiej siedziby ponad 200 osób. W imprezie, prócz Wielkopolan i osób z innych regionów Polski, wzięło udział wielu gości zagranicznych, w tym posłów do Parlamentu Europejskiego, pracowników instytucji europejskich oraz przedstawicielstw krajów i regionów przy UE. Cukiernicy z Poznania na miejscu wypiekali rogale świętomarcińskie. Gorące rogale prosto z pieca cieszyły się niezwykłym powodzeniem, zwłaszcza, że niektórzy goście po raz pierwszy mieli okazję spróbować tego tradycyjnego wypieku. Serwowano również inne wielkopolskie produkty regionalne. Impreza odbyła się przy akompaniamencie poznańskich muzyków z zespołu Young Band, którzy zapewnili wyśmienitą atmosferę przez cały wieczór.

 

Zdjęcia z obu wydarzeń w Galerii BIWW

 

Autor: BIWW

Zdjęcia: BIWW