19 października 2010 Komisja Europejska przedstawiła komunikat dotyczący przeglądu budżetu Unii Europejskiej, który otwiera debatę na temat przyszłości finansowania polityk unijnych. Przedstawia on ogólne założenia budżetowe i dziedziny, na których przyszły budżet powinien się skupiać, a także propozycje, które mają na celu zapewnienie lepszego wykorzystania środków i większej skuteczności w osiąganiu celów. Należy jednak podkreślić, że komunikat ten nie stanowi propozycji wieloletnich ram finansowych, które będą obowiązywać po roku 2013.
W grudniu 2005 r, Rada Europejska zwróciła się do Komisji o „podjęcie pełnego, kompleksowego przeglądu obejmującego wszystkie aspekty wydatków UE, włączając w to WPR, a także wszystkie zasoby, w tym także rabat brytyjski.” Początkowo przegląd budżetu był planowany na 2008 lub 2009 rok, jednak instytucje unijne podjęły decyzję o przełożeniu go na rok 2010, ze względu na to, że w tym czasie nie ratyfikowano jeszcze Traktatu lizbońskiego, nie przyjęto nowej strategii unijnej i nie powołano nowego składu Komisji Europejskiej.
Przed przygotowaniem komunikatu Komisja zebrała opinie od wielu stron zainteresowanych. Konsultacje, w których uczestniczyły państwa członkowskie, władze lokalne i regionalne, członkowie Parlamentu Europejskiego, uniwersytety, organizacje pozarządowe i obywatele UE, zakończono w czerwcu 2008 r.
Budżet jest jednym z podstawowych narzędzi pozwalającym na wdrażanie priorytetów polityk UE. W związku z tym wydatki budżetowe powinny je odzwierciedlać, zgodnie z postanowieniami Traktatu lizbońskiego oraz strategii Europa 2020. Oznacza to m.in., że przyszły budżet powinien skupiać się na zapewnieniu inteligentnego, zrównoważonego rozwoju sprzyjającemu włączeniu społecznemu. Również w dziedzinie polityki spójności Komisja zaproponowała wdrożenie nowego cyklu planowania i zarządzania w celu zagwarantowania ścisłego związku przyszłego finansowania UE z celami strategii Europa 2020.
Dalsze informacje:
Komunikat na temat przyszłości budżetu UE (wersja ang.)
Autor: BIWW na podstawie KE