Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

logo_od2010.gifJuż w poniedziałek 4 października, rozpocznie się w Brukseli najważniejszy tydzień z punktu widzenia regionów i miast – Open Days 2010, którego organizatorami są Komisja Europejska, Komitet Regionów a także biura regionów europejskich w Brukseli.

Wielkopolska we współpracy z regionami Lazio, Estremadurą, Kastylią La Mancha, Północnymi Węgrami, Południową Anglią, Republiką Serbską oraz gminą Stovolos (Cypr) w ramach Open Days 2010 zorganizuje seminarium na temat "Innowacyjne rozwiązania na rzecz zatrudnienia".


Podczas seminarium odbędzie się debata, w trakcie której przedstawiciele różnych regionów europejskich wymienią poglądy na tematy związane z zatrudnieniem oraz przedstawią w jaki sposób starają się wpływać na jego zwiększenie w swoich regionach. Wielkopolska w panelu dyskusyjnym będzie reprezentowana przez Panią Sylwię Wójcik z  Wielkopolskiego Urzędu Pracy, która zaprezentuje m.in. wykorzystanie w Wielkopolsce środków z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji . Seminarium odbędzie się 5 października o godz. 9.00 w przedstawicielstwie regionu Lazio w Brukseli (Rond-Point Schuman, 6).


Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji (EFG) to unijny instrument mający za zadanie wspieranie pracowników, którzy utracili pracę w wyniku zmian struktury handlu światowego, tak aby byli oni w stanie w jak najkrótszym czasie znaleźć inne zatrudnienie. Wielkopolska jest pierwszym regionem w Polsce, który uzyskał dotacje z Funduszu w wysokości ponad 1 mln euro. Pieniądze te posłużą blisko 800 osobom, które utraciły pracę w sektorze motoryzacyjnym.

Europejski Tydzień Regionów i Miast – Open Days 2010 potrwa od 4 do 7 października, a w ramach tegorocznej edycji odbędzie się w sumie 129 warsztatów poświęconych problematyce rozwoju regionalnego. Będą one skupione wokół trzech głównych tematów:

•    “konkurencyjność”: seminaria z tego tematu będą skupiały się na kwestiach związanych z innowacjami, rozwojem regionalnym i rozwojem ekologicznej gospodarki oraz na rezultatach osiągniętych przez regiony objęte celem pierwszym polityki spójności “konkurencyjność regionalna i zatrudnienie”
•    „współpraca”: w ramach warsztatów z zakresu „współpracy” będą odbywały się debaty poświęcone tematyce współpracy terytorialnej oraz międzyregionalnej, makroregionom oraz Europejskiemu Ugrupowaniu Współpracy Terytorialnej
•    „spójność": wydarzenia dotyczące tego zagadnienia, będą koncentrowały się na kwestiach spójności terytorialnej oraz społecznej, a także na tym jak najlepiej zintegrować różne polityki na poziomie lokalnym.

 

Autor: BIWW