„Celem Polityki Spójności UE jest zmniejszanie różnic w rozwoju społeczno-gospodarczym państw członkowskich poprzez wspieranie potencjałów rozwoju wszystkich regionów UE. Tak rozumiana Polityka Spójności jest jednym z ważniejszych narzędzi pogłębiania integracji unijnej” – uzasadnia stanowisko rządu CIR.
Na rządowej stronie internetowej wyjaśnia, że zwłaszcza w czasie kryzysu gospodarczego i finansowego, ta polityka ma szczególne znaczenie. Nie tylko bowiem ułatwia niwelowanie negatywnych skutków kryzysu dla obywateli i przedsiębiorców całej UE, ale przede wszystkim zapewnia ciągłość realizacji długofalowych celów rozwojowych Wspólnoty i stymuluje zmiany strukturalne. CIR przypomina również, że polityka spójności została uznana na unijnym forum
jako jedna z polityk ważnych z punktu widzenia realizacji nowej strategii gospodarczej - UE 2020.
Rząd uważa, że dalszy rozwój gospodarczy, społeczny i terytorialny Wspólnoty wymaga wzmocnienia strategicznego podejścia do rozwoju i proponuje zwoływanie - w ramach Rady ds. ogólnych - formalnych posiedzeń ministrów odpowiedzialnych za politykę spójności. Uważa też, że powinno się podnieść merytoryczną jakość zarówno wspólnotowych, jak i krajowych dokumentów strategicznych. Dlatego opowiada się za utworzeniem Jednolitych Ram Strategicznych (JRS), jako dokumentu przedstawiającego spójną wizję celów nowej strategii gospodarczej Unii.
Rada Ministrów uważa ponadto, że planowanie i wdrażanie poszczególnych polityk UE wymaga stosowania efektywnych mechanizmów koordynacyjnych. Ma temu służyć lepsze wykorzystywanie istniejących instrumentów i polityk UE, w tym polityki spójności. Dlatego właśnie rząd sprzeciwia się tworzeniu nowych instrumentów sektorowych i wyłączeniu z Polityki Spójności funduszy służących jej realizacji.
Według rządu, wsparcie w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) powinno obejmować wszystkie regiony UE z tym, że więcej pieniędzy powinno trafiać do regionów najsłabiej rozwiniętych.
Ministrowie proponują ponadto zwiększenie efektywności współpracy na granicach zewnętrznych UE.
Zwracają także uwagę, że do efektywnej realizacji celów rozwojowych zarówno UE, jak i Polski konieczna jest „koncentracja tematyczna”, czyli inwestowanie w dziedzinach najważniejszych dla rozwoju, a także koordynacja inwestycji (np. w dziedzinie infrastruktury i kapitału ludzkiego). Podkreślają ponadto, że lista priorytetów polityki spójności musi być dokładnie zdefiniowana i uwzględniać uwarunkowania terytorialne państw członkowskich.
Działania strategiczne UE powinny – zdaniem rządu – dotyczyć poziomu regionalnego i lokalnego, a ponieważ w strategii UE 2020 zabrakło elementu terytorialnego, to rolę unijnej strategii rozwojowej musi w tym wymiarze pełnić polityka spójności.
W opinii Rady Ministrów ważne będzie właściwe wykorzystanie dotychczasowych doświadczeń Wspólnoty w terytorialnym i zintegrowanym podejściu do rozwoju na osi: region-miasto-wieś. „W tym kontekście konieczne jest efektywne włączenie do Polityki Spójności dodatkowych instrumentów pomocy regionalnej służących osiąganiu wspólnych ogólnoeuropejskich priorytetów rozwojowych. Potrzebne będzie też wzmocnienie efektów wszystkich działań UE na rzecz obszarów zagrożonych marginalizacją i wykluczeniem społecznym, w tym obszarów wiejskich” – podkreśla CIR w środowym komunikacie.
Dodaje, że dla lepszej i sprawniejszej realizacji celów polityki spójności, jej wdrażanie powinno być uproszczona, a efektywność zwiększona.
Centrum przypomina, że przyjęte stanowisko rządu jest efektem kolejnego etapu prac nad wizją Polityki Spójności po 2013 roku.
„Polska, jako państwo aktywnie uczestniczące w procesie kształtowania Polityki Spójności, będzie aktualizować swoje stanowisko, biorąc pod uwagę wyniki prac analitycznych prowadzonych przez rząd i przebieg dyskusji na forum wspólnotowym. Polska ma nadzieje, że nasze rekomendacje zostaną wykorzystane w pracach nad piątym Raportem Kohezyjnym (zawierającym koncepcję Polityki Spójności wg Komisji Europejskiej), programowaniem działań w ramach strategii „Europa 2020” i kształtowaniem przyszłych ram finansowych Unii Europejskiej” – kończy komunikat Centrum Informacyjne Rządu.
Źródło: EurActiv
Zdjęcie: EurActiv