16 lipca uruchomiono europejski portal „e-Justice”, który oferuje dostęp do szybkich odpowiedzi w dziedzinie prawa dla wszystkich obywateli UE. Gdy Włoch podróżujący po Niemczech będzie potrzebował adwokata, Francuski przedsiębiorca chciał przeszukać węgierski rejestr gruntów, a Estoński sędzia miał pytanie dotyczące hiszpańskiego sytstemu sądowego to potrzebne informacje będą mogli teraz uzyskać za pomocą jednego kliknięcia.
Strona została oficjalnie uruchomiona w trakcie posiedzenia Rady UE do spraw Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych. Jej pierwsza wersja zawiera ponad 12 tys. stron treści z informacjami i linkami na temat przepisów prawa i praktycznego ich zastosowania we wszystkich krajach członkowskich. Portal oferuje na przykład szkolenia pracowników wymiaru sprawiedliwości w formie wideokonferencji, linki do bazy danych prawników czy ewidencji gruntów. Strona będzie unowocześniana, by usprawniać odbiorcom dostęp do informacji i porad prawnych. Ponadto każdy obywatel Unii będzie mógł uzyskać informację w jego własnym języku
„E-Justice” to sprawiedliwość na kliknięcie. Robimy milowy krok w zbliżaniu sprawiedliwości do obywateli Unii Europejskiej i wzajemnego poznawania systemów prawnych. Z wiedzą zyskujemy zaufanie a z zaufaniem pewność, że nasze prawa będą chronione bez względu na to w jakiej części Europy się znajdujemy” – powiedziała wiceprzewodnicząca Viviane Reding, Komisarz ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa.
Ponieważ strona ta dostępna jest w 22 językach urzędowych Unii, znosi bariery językowe, które często utrudniały dostęp do informacji prawnej. Portal będzie odsłaniany w kilku etapach i jest w trakcie realizacji. Zasadnicze znaczenie dla powodzenia portalu ma udział w jego tworzeniu sędziów i prawników – notariuszy, adwokatów, komorników i mediatorów. Trwają prace nad uruchomieniem m.in. elektronicznego formularza online, umożliwiającego wydanie Europejskiego Nakazu Zapłaty oraz dostępem do informacji z dziedziny prawa cywilnego. Trwają już prace by zapewnić, że do 2013 roku portal będzie narzędziem umożliwiającym obywatelom UE zawęzić wyniki wyszukiwania prawników, np. w poszukiwaniu niemieckojęzycznego prawnika specjalizującego się w prawie rodzinnym lub rozwodach na Węgrzech.
Prawnicza baza wiedzy dostępna jest pod adresem: http://www.e-justice.europa.eu/
Źródło: Komisja Europejska