Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL
W dniach 23 – 24 czerwca 2010 w Brukseli odbyła się konferencja „Kształtując przyszłość EFS – EFS i Europa 2020”. W jej trakcie debatowano nad nowym kształtem Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w kontekście strategii Unii Europejskiej – Europa 2020 i planowanej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Z przemówień wygłoszonych przez László Andora, komisarza do spraw zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego wyłaniają się plany przedefiniowania dotychczasowej roli EFS w celu dostosowania go do sytuacji społecznej i gospodarczej w krajach Unii oraz do priorytetów strategii, pośród których dużą wagę przywiązuje się do kwestii zatrudnienia i włączenia społecznego.

Możliwy scenariusz przewiduje wyłączenie EFS z polityki spójności w celu stworzenia niezależnej strategii dotyczącej zatrudnienia. Zamiar ten, choć nie został jeszcze oficjalnie ogłoszony, spotkał się ze sprzeciwem ze strony środowisk, którym bliska jest tematyka regionalna. 12 lipca 2010 roku list otwarty do przewodniczącego Komisji Europejskiej Josè Manuel Barroso wystosowała przewodnicząca Stowarzyszenia Regionów Europy (AER) Michèle Sabban. Wyraziła w nim niezadowolenie z planowanych zmian podkreślając, że powrót do podziału na krótkoterminowe polityki sektorowe jest nieefektywny, o wiele skuteczniejsze jest prowadzenie zintegrowanej polityki spójności. Ponadto istotne jest współdziałanie pomiędzy Europejskim Funduszem Społecznym a Europejskim Funduszem Rozwoju Regionalnego, ponieważ odpowiada ono nie tylko na problemy strukturalne, ale i trudności ekonomiczne.

AER podziela zdanie wyrażone w liście do Josè Manuel Barroso przez Danutę Hübner, przewodniczącą Komisji Rozwoju Regionalnego w Parlamencie Europejskim (wcześniej pełniącą funkcję komisarza ds. rozwoju regionalnego), iż rola EFS wykracza poza kwestie związane z zatrudnieniem i obejmuje wszystkie inne aspekty spójności społecznej. Ta wartość dodana może być zdecydowanie zmniejszona jeśli EFS zostanie odseparowany od polityki spójności.


Traktat Lizboński wymienia EFS jako jeden z głównych zasobów finansowych w celu osiągnięcia spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej i nie przewiduje możliwości rozdziału. Europejski Fundusz Społeczny jest przy tym istotnym narzędziem dla regionów jeśli chodzi o dostosowanie pracowników do nieustannej restrukturyzacji na rynku. Stąd niechęć do pomysłu wydzielenia EFS z polityki spójności wyrażona przez instytucje reprezentujące interesy regionów.


AER chciałoby w związku z tym pogłębionej debaty pomiędzy zainteresowanymi partnerami a instytucjami unijnymi na temat Europejskiego Funduszu Społecznego. W mowie kończącej konferencję „Przyszłość EFS” komisarz Andor podkreślił, że w połowie 2011 roku powinna powstać propozycja dotycząca kształtu Europejskiego Funduszu Społecznego - „Obecnie jesteśmy otwarci na propozycje, tak więc zapraszamy wszystkich zainteresowanych do ich przedstawienia.”


Dalsze informacje na temat konferencji, przemówienia i prezentacje dostępne są na stronie Komisji Europejskiej

Autor: BIWW