Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

lornetka_euro.jpgPrawie 6,4 mld euro w badania i rozwój zainwestuje w przyszłym roku Komisja Europejska – poinformowała w poniedziałek unijna komisarz ds. badań, innowacji i nauki Maire Geoghegan-Quinn. „Inwestycje w badania i innowacje to jedyny mądry i trwały sposób na wyjście z kryzysu i osiągnięcie zrównoważonego i sprawiedliwego wzrostu. Europejski pakiet przyczyni się do zapewnienia nowych, lepszych produktów i usług, bardziej konkurencyjnej i ekologicznej Europy oraz lepszego społeczeństwa i wyższej jakości życia” – przewiduje pani komisarz.

Ta inwestycja jest jednym z głównych elementów unijnej strategii UE 2020, a przede wszystkim dla kluczowego dla nowej strategii gospodarczej projektu „Unia innowacji”, który zostanie uruchomiony jesienią.

Jej celem jest pobudzenie łańcucha innowacji „od badań po konkretne rozwiązania praktyczne” poprzez połączenie nauki z innowacyjną gospodarką. Komisja liczy, że pomoże usunąć przeszkody w rozwoju jednolitego rynku innowacji utrudniających UE konkurowanie z innymi państwami.

Największa w historii Wspólnoty inwestycja ma objąć różne dyscypliny naukowe, obszary porządku publicznego i sektory handlowe – zapowiada KE w komunikacie. Dotacje trafią do ok. 16 tys. uczestników z organizacji badawczych, uniwersytetów i branży przemysłowej, w tym do ok. 3 tys. małych i średnich przedsiębiorstw.

Będą one przyznawane w drodze „zaproszeń do składania wniosków" (ofert) oraz ich oceny, przeprowadzonych w ciągu najbliższych 14 miesięcy – zapowiada KE i dodaje, że wiele takich zaproszeń będzie publikowanych formalnie 20 lipca.

Komisja zwraca ponadto uwagę, że dzięki bodźcowi ekonomicznemu, jaki będzie stanowić zakładane 6,4 mld euro dotacji, w UE zostanie utworzonych ponad 165 tys. miejsc pracy. Komisja zakłada, że przewidywane nakłady przyczynią się do rozwoju nauki, zwiększeniu konkurencyjności Unii i ułatwi podejmowaniu wyzwań, takich jak: zmiany klimatyczne, bezpieczeństwo dostaw energii i żywności, zdrowie, a także starzenie się społeczeństwa.

Stanowią one również długoterminową inwestycję w inteligentniejszą, zrównoważoną i bardziej zintegrowaną Europę.

Służby prasowe KE podały w komunikacie m.in., że na badania w dziedzinie zdrowia przeznaczono ponad 600 mln euro, a na badania w dziedzinie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) - 1,2 mld euro. Dla najbardziej kreatywnych naukowców wybranych przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych przeznaczono ponad 1,3 mld euro, a do małych i średnich przedsiębiorstw (które stanowią podstawę unijnego systemu innowacji i do których należy 99 proc. wszystkich przedsiębiorstw UE) trafi prawie 800 mln euro.

Głównym celem pakietu – podkreśla Komisja - jest praktyczne przełożenie badań na nowe technologie, produkty i usługi.

Budżet siódmego programu ramowego na przyszły rok wynosi 6,4 mld euro, czyli o 12 proc. więcej niż w tym roku (5,7 mld euro) i 30 proc. więcej w porównaniu z zeszłym rokiem (4,9 mld euro). Program ten jest największym programem badawczym na świecie, a jego budżet (bez Euratomu) w latach 2007-2013 wynosi ponad 50,5 mld euro.

W Polsce na badania i rozwój przeznaczono w zeszłym roku 0,64 proc. PKB, wobec unijnej średniej - 1,90 proc. (w Hiszpanii jest to 1,36 proc., we Włoszech 1,22 proc., we Francji 2,02 proc., w Czechach 1,47 proc., a w Słowenii – 1,66 proc. PKB), podczas gdy w Japonii nakłady na badania wyniosły 3,50 proc. PKB, w Korei 3,20 proc, w USA 2,80 proc., a w Chinach – 1,60 proc. PKB.

 

Źródło: EurActiv

Zdjęcie: KE