Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

 

chorwacja-flaga.jpg30 czerwca na międzyrządowej konferencji w Brukseli otwarto ostatnie trzy rozdziały negocjacji akcesyjnych Chorwacji do UE. Oficjalnie negocjacje akcesyjne Chorwacji rozpoczęły się w 2005 roku. Wstępnie zamknięto takie rozdziały jak zamówienia publiczne oraz opodatkowanie. Łącznie z 35 rozdziałów negocjacyjnych zamkniętych zostało już 20.

Ostatnio otwarte rozdziały negocjacji to:

-  Polityka konkurencji

Sądownictwo i prawa podstawowe

- Polityka zagraniczna, bezpieczeństwa i obrony

Unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele nie wskazał jednak jeszcze terminu przyjęcia Chorwacji podkreślając, że wszystko zależy od Zagrzebia oraz tempa przeprowadzanych reform. W najbliższym czasie rząd chorwacki będzie musiał stawić czoła takim wyzwaniom jak zwalczanie korupcji, zapewnienie firmom unijnym równych zasad funkcjonowania, powstrzymanie się przed wspieraniem słabych lokalnych przedsiębiorstw oraz podjęcie współpracy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławii.

Choć nie określono jeszcze konkretnej daty przystąpienia do Unii rząd chorwacki ma nadzieje, że nastąpi to w 2012 roku. Chorwacja byłaby wówczas drugim postjugosłowiańskim krajem we Wspólnocie (po Słowenii), co z pewnością pokazałoby innym państwom bałkańskim, że członkostwo w UE jest celem jak najbardziej możliwym do osiągnięcia. Zwolennicy rozszerzenia podkreślają, że przyczyniłoby się ono do stabilizacji sytuacji na Bałkanach, rozwoju gospodarczego i demokratyzacji tego regionu.

Chorwacja jest krajem z dobrze rozwiniętym sektorem turystycznym, natomiast ogólne wskaźniki gospodarcze są lepsze niż np. w Bułgarii będącej w UE od roku 2007. Warto zauważyć, że Chorwacja jest już członkiem wielu istotnych organizacji międzynarodowych tak o zasięgu europejskim jak i światowym np. Rady Europy, OBWE, WTO, a od 2009 roku także NATO. Podkreśla to dodatkowo powiązania tego państwa z innymi krajami europejskimi.

Problemem jest natomiast słaba ochrona mniejszości etnicznych i narodowych oraz niechęć do wydawania zbrodniarzy wojennych. Jeśli chodzi o pierwszą kwestię, parlament chorwacki w czerwcu 2010 uchwalił nowelizację konstytucji zapewniając więcej praw mniejszościom, szczególnie Serbom. Powoli znajduje również rozwiązanie kwestia trwającego już 19 lat sporu granicznego ze Słowenią przez który Słoweńcy blokowali rozmowy akcesyjne Chorwacji. W listopadzie 2009, przy asyście sprawującej wówczas prezydencję w UE Szwecji, premier Chorwacji Jadranka Kosor podpisała z premierem Słowenii Borutem Pahorem porozumienie o rozwiązaniu sporu poprzez arbitraż międzynarodowy. chorwacja.gif

Jednym z głównych wymogów Unii Europejskiej jest również walka z mafią oraz korupcją. W związku z tym w czerwcu Serbia i Chorwacja podpisały umowę o ekstradycji podejrzanych o przestępczość zorganizowaną i korupcję bez względu na ich obywatelstwo. Jak znaczące rozmiary osiąga ten problem, zwrócił uwagę serbski minister spraw wewnętrznych szacując, że w ciągu ostatniej dekady mafia „wyprała” na Bałkanach około miliarda euro.

 

Szerzej o konferencji ministerialnej 30.06.2010 [eng] :

http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/docs/pressdata/en/er/115569.pdf

 

Zdjęcia:

http://www.ec.europa.eu

http://www.psz.pl