Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

plasma-pl.jpgGrupa PPE w Komitecie Regionów spotka się w Poznaniu w dniu 18 czerwca 2010 r., aby opracować stanowisko na temat roli polityki spójności w zmniejszaniu dysproporcji między europejskimi regionami w kontekście Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.

Posiedzenie, którego gospodarzem będzie Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, zbiega się w czasie z opublikowaniem przez Komisję Europejską szokujących statystyk, zgodnie z którymi około 78 mln mieszkańców Unii Europejskiej żyje na granicy ubóstwa, natomiast 19 mln z nich to dzieci.

Dlatego też Grupa PPE w Komitecie Regionów pragnie ocenić w jaki sposób w polityce spójności wykorzystuje się odpowiednie instrumenty umożliwiające ograniczenie tego zjawiska i zagwarantowanie włączenia społecznego obywatelom w całej Unii Europejskiej. Ubóstwo i wykluczenie społeczne wywołują złożone i wielowymiarowe skutki na poziom dochodów, ogólne standardy życia, edukację, szanse na godziwe zatrudnienie, skuteczne systemy ochrony socjalnej, warunki mieszkaniowe, dostęp do dobrej jakości opieki zdrowotnej i pozostałe usługi publiczne.

Zadanie polegające na zapewnieniu usług publicznych, edukacji i zaspokojenia wielu innych potrzeb społecznych spada na europejskie władze lokalne i regionalne. W tym kontekście Grupa PPE szczególnie wzywa do podjęcia inicjatyw zmierzających do zahamowania przenoszenia ubóstwa z jednego pokolenia na drugie, zapobiegania ubóstwu dzieci, rozwiązania problemu braku dostępu do mieszkalnictwa i bezdomności, zwiększenia poziomu udziału osób niepełnosprawnych w rynku pracy oraz popularyzowania opieki zdrowotnej i opieki długoterminowej.

Aby osiągnąć te cele Grupa PPE uważa za nieodzowne, aby obywatele Europy mieli zagwarantowaną edukację podstawową i szkolenia zawodowe, uważa również, że należy zdecydowanie zmniejszyć liczbę uczniów przerywających naukę szkolną przed jej formalnym ukończeniem. Ponadto jako najbliższy polityczny przedstawiciel obywateli, Grupa PPE uważa się za siłę napędową tworzenia i realizacji odpowiednio bezpośredniej i wspierającej strategii na rzecz ograniczenia ubóstwa i wykluczenia społecznego. Na posiedzeniu Grupa PPE wezwie do wprowadzeniabardziej wielopoziomowego wymiaru do podejścia UE do tej strategii politycznej poprzez zaangażowanie przedstawicieli lokalnych, regionalnych, krajowych i europejskich oraz poprzez poszanowanie zasady pomocniczości, wzmocnionej dzięki traktatowi lizbońskiemu. Ponadto dyskusja będzie poświęcona również roli europejskiej polityki spójności jako środka ograniczenia ubóstwa i wykluczenia społecznego w miastach i regionach.

Zdaniem Grupy PPE, poprzez realizację ambitnej strategii politycznej w najbliższym okresie finansowania UE uzyskuje okazję do propagowania bardziej spójnego społeczeństwa, wskazując na korzyści dla spójności terytorialnej, społecznej i gospodarczej poprzez wsparcie zrównoważonej dystrybucji dobrobytu oraz ograniczenie do minimum zjawiska marginalizacji.

Oprócz Przewodniczącego Grupy PPE Michaela Schneidera w dyskusji panelowej weźmie udział pierwszy Wiceprzewodniczący KR-u Ramon Luis Valcarcel Siso oraz Komisarz ds. budżetu i programowania finansowego Janusz Lewandowski . Komisarz już wcześniej opowiedział się za przekształceniem polityki spójności weuropejski instrument zr
ównoważonego wzrostu gospodarczego. Grupa PPE ma nadzieję, że posiedzenie przyczyni się do ukształtowania polityki spójności po 2013 r. oraz związanych z nią funduszy. Lambert van Nistelrooij, deputowany do PE i koordynator PPE w Komisji Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego, zwróci uwagę na bliskie partnerstwo między instytucjami oraz na potrzebę współpracy na rzecz wzmocnienia polityki w przyszłości. Marszałek Marek Woźniak przedstawi prezentację na temat sposobu, w jaki fundusze UE mogą propagować spójność społeczną. Skorzysta również z okazji, by podzielić się niektórymi sprawdzonymi rozwiązaniami z regionu. Wśród innych prelegentów znajdą się: Wicemarszałek Senatu RP prof. Marek Ziółkowski, przewodniczący Caritas Europa Erny Gillen oraz prof. Andrzej Zoll, przewodniczący kapituły konkursu Pro Publico Bono.

 

 

Więcej informacji uzyskają Państwo na stronie www.epp.cor.europa.eu lub pod adresem Kathryn.owens@cor.europa.eu (tel. 32 2 282 2400).

Autor: KR