Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL
Podczas czerwcowej sesji plenarnej w Brukseli, w której uczestniczył Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak,  przedstawiciele samorządów regionalnych i lokalnych Europy zasiadający w Komitecie Regionów wyrazili swoje oczekiwania wobec Unii Europejskiej i szybkiego reagowania na obecny kryzys. Michel Barnier, Komisarz UE odpowiedzialny za rynek wewnętrzny i usługi, przedstawił reprezentantom samorządów lokalnych i regionalnych podejście Komisji i jej analizę obecnej sytuacji gospodarczej oraz  środki jakie należy podjąć w celu  uniknięcia nowego kryzysu finansowego.

Wizyta komisarza wiąże się również z obradami w dniu 8 czerwca, czyli z forum, które KR poświęcił inicjatywom lokalnym i regionalnym na rzecz walki z wykluczeniem społecznym i niestabilnymi warunkami życia. Powiązania polityczne i koordynacja między unijną polityką regionalną i polityką rolną, a zwłaszcza przyszły rozwój obszarów wiejskich w Europie były drugim ważnym tematem debaty. Komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos wysłuchał opinii KR na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej, opracowanej przez René Souchona, przewodniczącego rady regionu Owernia.

Spotkanie polskiej delegacji do KR

W dniu sesji plenarnej Komitetu Regionów odbyło się również spotkanie polskiej delegacji do Komitetu Regionów, któremu przewodniczył Marszałek Marek Woźniak. Głównym tematem posiedzenia było omówienie planów współpracy i organizacji wydarzeń podczas polskiej prezydencji w Radzie UE. Gościem posiedzenia był minister Jerzy Drożdż, zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy UE. Podczas spotkania omówiono również zagadnienia związane z udziałem polskich regionów w wydarzeniach polskiej prezydencji w Brukseli oraz z konsultacjami nt. Transeuropejskiej Sieci Transportowej.

Posiedzenie EPL

Podczas posiedzenia grupy Europejskiej Partii Ludowej Marszałek Woźniak omówił sytuację powodziową w Polsce i przedstawił starania polskiego rządu, zmierzające do pozyskania środków z Europejskiego Funduszu Solidarności, które mają wspomóc usuwanie skutków powodzi.

Przewodniczący polskiej delegacji zaprosił również członków EPL do udziału w zbliżającym się spotkaniu tej grupy politycznej w Poznaniu w dniu 18 czerwca. Wyjazdowe, nadzwyczajne posiedzenie grupy EPL przy Komitecie Regionów, które odbędzie się w stolicy Wielkopolski w przyszły piątek, poświęcone będzie zwalczaniu ubóstwa i wykluczenia społecznego w Europie w ramach polityki spójności. W spotkaniu uczestniczyć będą politycy wysokiego szczebla z całej Europy, w tym Komisarz UE ds. Budżetu Janusz Lewandowski.

Sesja Plenarna

Podczas sesji plenarnej KR przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych, omawiając sprawy dotyczące między innymi przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2013, stwierdzili, iż wyzwania stojące przed dzisiejszym rolnictwem tj. niestabilność rynków, globalizacja handlu, presja demograficzna i konkurencja wschodzących rynków, liczne sytuacje kryzysowe w zakresie zdrowia, rentowność i modernizacja najmniejszych gospodarstw rolnych, problemy ekologiczne, gospodarcze i społeczne związane z utrzymaniem działalności rolniczej, zwłaszcza w regionach górskich i na innych obszarach o niekorzystnych warunkach, powodują, iż niezbędnym staje się osadzenie WPR na nowych zasadach, które miałyby gwarantować m.in. pozostanie przy wspólnym obszarze polityki rolnej, zapewnienie Europejczykom niezależności i bezpieczeństwa zaopatrzenia w żywność, stabilnych dochodów, wspierania tych systemów produkcji, które w jak największym stopniu odpowiadają zasadom ochrony środowiska i zasobów naturalnych. Przekształcenie wspólnej polityki rolnej po 2013 r. jest niezbędne, by Unia Europejska mogła zmierzyć się z licznymi zadaniami i wyzwaniami w tej dziedzinie, które mają szczególnie istotne skutki w wymiarze ludzkim, społecznym, gospodarczym, ekologicznym i terytorialnym.

Uno Aldegren, członek Rady Regionu Skanii przedstawił dokument KE „Strategia rozszerzenia i najważniejsze wyzwania w latach 2009–2010”. Potencjalne kraje kandydujące to Albania, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Kosowo i Czarnogóra. Przyjęto zniesienie obowiązku wizowego dla obywateli Czarnogóry i Serbii, które umożliwiło im bezwizowe podróżowanie do większości państw UE. Komitet regionów jest zdania, że społeczeństwo obywatelskie ma duże znaczenie dla tworzenia stabilnej demokracji i dlatego również ono powinno być reprezentowane w procesie integracji.

Christophe Rouillon, mer Coulaines omówił tzw. « Pakiet wiosenny » dokument określający plan działań UE, którego celem jest przeciwdziałanie ubóstwu i wykluczeniu spolecznemu oraz określenie konkretnych sposobów działania, aby zapewnić przestrzeganie zobowiązań MCR (milenijnych celów rozwoju), których termin realizacji upływa w 2015 r. Podczas rozmów podkreślono rolę, jaką odgrywają samorządy lokalne w połączeniu ze społeczeństwem obywatelskim w uwrażliwianiu opinii publicznej na problem skrajnego ubóstwa na świecie – bez inicjatyw lokalnych i zaufania społecznego dotyczącego wykorzystywania środków byłoby jeszcze trudniej wytłumaczyć obywatelom europejskim w chwili kryzysu potrzebę solidarności finansowej z innymi kontynentami naszej planety.

Podczas sesji prezydencja hiszpańska zwróciła uwagę zebranych na znaczenie rewitalizacji miast dla ich przyszłego rozwoju w Unii Europejskiej. Przyjęto również wniosek Komisji w sprawie skuteczniejszej strategii na rzecz wzrostu i zatrudnienia, która dzięki silnemu poczuciu odpowiedzialności i partnerstwie różnych poziomów władzy powinna umożliwić osiągnięcie nowych celów dotyczących inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu. Podkreślono, że strategia „Europa 2020” powinna być nieodłącznym elementem celu dotyczącego spójności terytorialnej, zapisanego w traktacie lizbońskim.

Sonia Masini, przewodnicząca prowincji Reggio Emilia przedstawiła projekt ”Europejskiej inicjatywy obywatelskiej” zgodnie z którym, obywatele Unii w liczbie nie mniejszej niż milion, mający obywatelstwo znacznej liczby państw członkowskich, mogą podjąć inicjatywę zwrócenia się do Komisji Europejskiej o przedłożenie, w ramach jej uprawnień, odpowiedniego wniosku w sprawach, w odniesieniu do których, zdaniem obywateli, stosowanie Traktatów wymaga aktu prawnego Unii.

Na sesji poruszono również sprawy dotyczące działań na rzecz zintegrowanej polityki morskiej zmierzającej do lepszego zarządzania Morzem Śródziemnym.

Arnoldas Abramavicius, burmistrz i członek rady gminy miejskiej Zarasai podkreślił znaczenie lokalnej i regionalnej współpracy na rzecz ochrony praw dziecka w Unii Europejskiej. Na koniec odbyły się wybory członków prezydium.

 

Źródło: COR

Opracowanie: BIWW