Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

konkurs.dziennikarski.jpg„Wielkopolska obywatelska – Wielkopolska europejska” - pod tym hasłem przebiegał XI Konkurs Dziennikarski o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego. 10 maja 2010 roku Marszałek Marek Woźniak wręczył nagrody autorom zwycięskich artykułów, audycji i reportaży. Konkursowa gala odbyła się w siedzibie Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka w Poznaniu. Na Konkurs Dziennikarski „Wielkopolska obywatelska – Wielkopolska europejska” wpłynęło w sumie 115 prac. Jury w składzie Tomasz Sadowski, Prezes Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka - Przewodniczący Jury, prof. Waldemar Łazuga oraz Monika Kapturska – dyrektor Biura Informacyjnego Województwa Wielkopolskiego w Brukseli przyznało 4 nagrody główne w kategoriach prasa, radio, telewizja i Internet oraz 9 wyróżnień.

Gratulując laureatom Marszałek Woźniak podkreślił, że nadesłane na konkurs prace dziennikarskie pokazują, że Wielkopolska to region, w którym ogromna jest aktywność ludzi włączających się w budowanie instrumentów radzenia sobie z wykluczeniem społecznym. Ten wielkopolski sposób myślenia, ten specyficzny klimat może oddziaływać na cały kraj – mówił Marszałek. Dzięki działaniom wielu osób zmienia się podejście do problemów wykluczenia społecznego. Bo bardzo często problemem jest przekonanie ludzi, że mogą wrócić do aktywnego życia, że od nich samych zależy ich los. Bez mediów wszelkie te działania będą skazane na niepowodzenie – stwierdził Marszałek. To media stwarzają opinii publicznej szansę zapoznania się z rzeczywistym stanem środowisk, których wykluczenie społeczne dotyka, ale także wskazują na osoby, które im pomagają.

Ideą Konkursu "Wielkopolska obywatelska - Wielkopolska europejska" było zachęcenie do wspólnej dyskusji o potrzebie skutecznej walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz zwrócenie uwagi na problemy społeczne miejsca, w którym żyjemy - zarówno w kontekście socjologicznym, jak i w wymiarze kulturowym, etycznym, prawnym i ekonomicznym. Zależało nam na pracach, które ukazują rolę oddolnej aktywności obywatelskiej, jako czynnika generującego rozwój ekonomii społecznej.

Konkurs wpisuje się w obchody Międzynarodowego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym ogłoszonego przez Komisję Europejską.

LISTA LAUREATÓW XI KONKURSU DZIENNIKARSKIEGO O NAGRODĘ MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO „WIELKOPOLSKA OBYWATELSKA – WIELKOPOLSKA EUROPEJSKA”.


W kategorii „prasa” Jury przyznało jednogłośnie:

• I nagrodę – Panu Jarosławowi Urbańskiemu z „Gazety Ulicznej” za artykuł pt. „Żebrak kowalem własnego losu” za podejście systemowe i ukazanie rozmaitych stron problemu wykluczenia społecznego.

• Wyróżnienie – Pani Agnieszce Pospiech z „Życia Rawicza” za artykuł „ Do dzisiaj NIC” za krytyczne spojrzenie i ukazanie niewydolności systemu i instytucji pomocy społecznej.

• Wyróżnienie – Pani Annie Domagalskiej z „Głosu Wolsztyńskiego” za artykuł „Biedni są wśród nas” za wnikliwe ukazanie mechanizmów prowadzących do wykluczenia społecznego.

W kategorii „radio” Jury przyznało jednogłośnie:

I nagrodę – Pani Grażynie Korzeniowskiej z Radia Merkury za cykl audycji „Razem dla siebie” za ukazanie roli wielkopolskiej samorządności i inicjatyw obywatelskich w pokonywaniu problemów lokalnych.

• Wyróżnienie – Pani Wandzie Wasilewskiej z Radia Merkury za reportaż pt. „Pan Adam śledzi świat” za ciekawe ukazanie świata widzianego oczami osoby niepełnosprawnej oraz za podkreślenie roli najbliższego otoczenia w aktywizowaniu zawodowym i społecznym osób niepełnosprawnych. Jury nie przyznało drugiego wyróżnienia w tej kategorii. •

W kategorii „telewizja” Jury przyznało jednogłośnie:

• I nagrodę – Pani Róży Wojcie i Pani Katarzynie Nowackiej z Telewizji Polskiej S.A. oddział w Poznaniu za reportaż pt. „Proces” za oryginalne podkreślenie roli kultury w rozwijaniu umiejętności społecznych osób niepełnosprawnych.

• Wyróżnienie – Pani Kindze Grabowskiej i Pani Oldze Kunze z Telewizji Polskiej S.A. oddział w Poznaniu za audycję pt. „Prawdziwa piłka”- 21. odcinek cyklu „Ekonomia społeczna po wielkopolsku” za ukazanie znaczenia międzynarodowej rywalizacji sportowej w podnoszeniu poczucia własnej wartości osób uzależnionych i bezdomnych.

• Wyróżnienie – Pani Agnieszce Matusiak oraz Panu Kazimierzowi Maszkowi i Panu Adamowi Szwedzie z Telewizji ASTA z Piły, autorom reportażu pt. „Dzieci ulicy” za pokazanie roli inicjatywy obywatelskiej w pomocy dzieciom zagrożonym ubóstwem.

W kategorii „Internet” Jury przyznało:

• I Nagrodę – Pani Agnieszce Kubickiej z portalu internetowego www.calisia.pl za artykuł pt. „Ponad tym co niemożliwe” za przedstawienie roli pojedynczego człowieka w budzeniu ducha solidarności i postaw obywatelskich.

• Wyróżnienie – Panu Łukaszowi Sawali z portalu MM Moje Miasto Poznań za artykuł pt. „ Poznański minister bez teki” za ciekawe ukazanie losu człowieka radzącego sobie z trudnościami życia i walczącego o zachowanie godności. Drugiego wyróżnienia Jury nie przyznało w tej kategorii

Autor: UMWW

Zdjęcie: UMWW