Komisja Europejska ogłosiła kolejny nabór wniosków w ramach programu Inteligentna Energia dla Europy na eko-innowacyjne projekty. Projekty można składać do 9 września 2010 r. do godziny 17.00. Nabór jest skierowany przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw, które stworzyły produkt ekologiczny, usługę, techniki zarządzania lub proces, który ma udowodnioną wydajność. Dotyczy to działalności, która jeszcze nie jest dostępna na rynku. Dofinansowanie unijne ma pomóc w pokonaniu barier wejścia na rynek i stworzenie z tych produktów i procesów europejskiego eko – innowacyjnego sukcesu!
Projekty mogą dotyczyć różnych sektorów, m.in.:
· recyklingu materiałów (segregowanie odpadów, ekologiczny design produktów, wzmacnianie branży recyklingu),
· sektora żywnościowego (ekologiczna żywność i napoje, ograniczanie niepotrzebnych opakowań i zużycia wody przy produkcji żywności),
· przemysłu budowlanego, sektora konstrukcji (ograniczenie odpadów przy tworzeniu konstrukcji),
· praktyk prowadzenia i wspierania ekologicznych biznesów (zmniejszanie ilości używanych zasobów).
Dostępne środki finansowe w ramach tego naboru na projekty wynoszą 35 milionów euro. Dofinansowanie w wysokości 50% ogólnych kosztów, uzyska około 50 innowacyjnych projektów. Więcej informacji oraz formularz aplikacyjny jest dostępny na tej stronie.
.
Inteligentna Energia dla Europy funkcjonuje w ramach Pierwszego Programu Ramowego na rzecz Konkurencyjności i Innowacji (CIP).
- wzrost wykorzystania oraz zapotrzebowania na efektywne źródła energii
- promocja odnawialnych źródeł energii oraz dywersyfikacja energii
- stymulacja dywersyfikacji paliw oraz efektywności energii w sektorze komunikacyjnym
Program ten przyczynia się do wzrostu poziomu inwestycji w nowych i najbardziej wydajnych technologiach oraz zlikwidowania przepaści dzielącej odnoszącą sukces prezentację innowacyjnych technologii a jej rzeczywistym wprowadzeniem na rynek masowy. Program wspiera ponadto administrację w rozwoju strategii i polityk oraz adaptacji istniejących regulacji.
Autor: BIWW na podstawie Komisja Europejska