Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

m._woniak_-_mae.jpgMarszałek Woźniak, szef polskiej delegacji do Komitetu Regionów
dziękuje na forum unijnym za wyrazy łączności i solidarności z Polakami. Kwietniowa sesja plenarna Komitetu Regionów dla członków polskiej delegacji miała wymiar symboliczny, upłynęła bowiem pod znakiem żałobnych uroczystości, upamiętniających ofiary katastrofy lotniczej z 10 kwietnia. 13 kwietnia Marszałek Marek Woźniak wziął udział w zorganizowanym z inicjatywy polskich posłów do Parlamentu Europejskiego nabożeństwie za dusze tragicznie zmarłych Polaków, Pary Prezydenckiej, Przedstawicieli Rządu, Sejmu oraz Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, Wojska Polskiego i Kościołów.

Wieczorem tego samego dnia w Parlamencie Europejskim Marszałek uczestniczył również w otwarciu wystawy „Katyń. Zbrodnia. Polityka. Moralność”, przygotowanej m.in. przez Andrzeja Przewoźnika. Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa nie zdążył jej otworzyć, ponosząc śmierć w katastrofie pod Smoleńskiem. Wydarzenie to stało się smutną okazją

do oddania czci nie tylko tym, którzy zginęli w Katyniu w 1940 roku, ale także i tym, którzy zginęli tragicznie pragnąc złożyć

barosso_katy_-_mae.jpg hołd ofiarom sprzed 70 lat. Otwarcia wystawy dokonali m.in. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek oraz Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Jej wstrząsające zdjęcia i opisy uświadamiają zagranicznym odbiorcom rozmiary sowieckich zbrodni.

Wszystkie oficjalne spotkania odbywające się w instytucjach unijnych rozpoczynano minutą ciszy. Taki początek miała rownież sesja plenarna Komitetu Regionów w dniu 14 kwietnia 2010 roku. Po uczczeniu pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem o głos poprosił przewodniczący polskiej delegacji do KR, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. W swoim przemówieniu powiedział:

Szanowni Państwo,

Pozwólcie, że przede wszystkim, w imieniu członków delegacji polskiej do Komitetu Regionów i mojego narodu, serdecznie podziękuję za wszystkie dowody solidarności i przejawy troski, które otrzymujemy od Was każdego dnia w związku z katastrofą lotnicza pod Smoleńskiem.

To wydarzenie posiada trzy konteksty: ludzki - jako tragedia rodzin, przyjaciół i znajomych ofiar. Również my – członkowie polskiej delegacji do Komitetu Regionów – straciliśmy bliskie nam osoby. Kolejny kontekst to kontekst państwowy – kraj nasz stracił Prezydenta i Jego małżonkę oraz przedstawicieli elity politycznej. Wielu z nich było zaangażowanych na rzecz zachowania pamięci o zbrodni katyńskiej. To trzeci kontekst – historyczny.

5 marca 1940 roku Biuro Polityczne Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii Bolszewików Związku Sowieckiego i osobiście Jozef Stalin wydali rozkaz o zgładzeniu 25 700 polskich oficerów i przedstawicieli elity narodu polskiego. To właśnie niedaleko Smoleńska w Katyniu zgładzono kilka tysięcy polskich oficerów. Zostali zabici strzałem w tył głowy, wrzuceni do dołu, zasypani ziemia, na której posadzono las, aby zatrzeć ślady. Przez kilkadziesiąt lat kłamstwo i terror miały uniemożliwić przekazanie tej wiedzy opinii publicznej. Dopiero od dwudziestu lat w wolnej Polsce możemy publicznie o tym mówić, a od dziesięciu budujemy cmentarze na miejscach zbrodni. Nadal nie możemy doliczyć się trzech tysięcy pomordowanych, nie wiadomo gdzie spoczywają.

Wczoraj otwarliśmy w Parlamencie Europejskim wystawę KATYŃ, przygotowaną przez Andrzeja Przewoźnika, jedną z ofiar katastrofy. Serdecznie zapraszam Państwa do jej obejrzenia.

Sprawę zbrodni katyńskiej trzeba do końca wyjaśnić. To jedna z największych zadr w stosunkach polsko-rosyjskich. Chcemy wierzyć, ze otwarta postawa władz i społeczeństwa rosyjskiego, manifestowana w obliczu tragicznych wydarzeń z minionej soboty, przyczyni się do zbudowania mostu w stosunkach międzypaństwowych i międzyludzkich. To ważne dla dobrej przyszłości Europy.

Dziękuję raz jeszcze za kondolencje otrzymane od szefów grup politycznych i wszystkie indywidualne przejawy współczucia i pamięci. To dla nas bardzo ważne, że w tych trudnych chwilach nie jesteśmy sami z naszym smutkiem, że doświadczamy tak wielu wyrazów solidarności. Bardzo serdecznie za nie dziękuję.

Więcej zdjęć z sesji plenarnej

 

Autor: BIWW

Zdjęcia: 1. KR; 2.PE