Tydzień Zrównoważonej Energii jest największym europejskim forum, na którym odbywa się debata dotycząca przyszłości energii odnawialnej. Jest to doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o nowych inicjatywach dotyczących sektora energii oraz inwestycjach w technologie ekologiczne.
Wnioski przedstawione przez Komisję będą tematem debat i konferencji, jakie odbywają się w Brukseli w dniach 22-26 marca. W całej Europie z okazji „Dni Energii” odbędzie się 267 różnych imprez. W Nikozji młodzież weźmie udział w konkursie na plakat na temat energii. W Barcelonie dzieci obejrzą przedstawienie o tym, dlaczego warto oszczędzać energię. Z kolei w Polsce − w Katowicach, Kielcach, Toruniu, Warszawie i Łodzi − odbędą się konferencje dotyczące energii.
W tym roku tematami przewodnimi imprezy są transport miejski oraz inteligentne sieci energetyczne wykorzystujące najnowsze technologie, aby ograniczyć negatywny wpływ na środowisko.
W tym tygodniu nastąpi również wręczenie europejskich nagród w dziedzinie zrównoważonej energii za najciekawsze i najbardziej innowacyjne projekty.
Zrównoważona energia jest podstawowym elementem długoterminowej strategii gospodarczej UE oraz jej działań w dziedzinie klimatu. Unijne cele, które należy osiągnąć do 2020 roku, to ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 20 proc., zwiększenie o 20 proc. efektywności energetycznej i zwiększenie do 20 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w naszym zużyciu energii.
Źródło: KE