Parlament przekonuje, że państwa członkowskie powinny zachować swobodę decyzji, czy udzielić zwolnień na swoich rynkach uwzględniwszy sytuację gospodarczą i liczbę przedsiębiorstw, które spełniają powyższe kryteria. W uchwale przyjętej przez Parlament Europejski posłowie wnoszą o dokonanie w 2010 roku ogólnego przeglądu czwartej i siódmej dyrektywy dotyczącej prawa spółek.
Około 7,2 miliona przedsiębiorstw podlega obowiązkowi sprawozdawczości wynikającemu z przepisów rachunkowych na poziomie UE. 5,4 miliona z nich (75%) to mikroprzedsiębiorstwa, na przykład kwiaciarnie lub piekarnie. W przeważającej mierze prowadza one działalność na rynku lokalnym i w niewielkim lub żadnym stopniu nie prowadzą działalności transgranicznej. Przyjęta propozycja dyrektywy pozwoli państwom członkowskim na uproszczenie przepisów i zdjęcie z tych przedsiębiorstw części obowiązków sprawozdawczości rachunkowej, zwiększając ich konkurencyjność i potencjał rozwoju.
W opracowaniu przytoczonym przez KE w analizie wpływu oszacowano, że przeciętny koszt ponoszony przez przedsiębiorstwo związany z koniecznością spełnienia wymogów dyrektyw dotyczących sprawozdawczości rachunkowej to 1 558 euro. Sam koszt obsługi administracyjnej związanej z koniecznością zebrania wymaganych informacji i ich przetworzenia to 1 169 euro.
Jak wyliczyli eurodeputowani, gdyby wszystkie państwa członkowskie zdecydowały się zwolnić mikroprzedsiębiorstwa z obecnych wymogów i nie nałożyły żadnych dodatkowych zobowiązań, w kieszeniach przedsiębiorców zostałoby łącznie 6,3 miliarda euro.
Źródło: tmw, Euractiv
Zdjęcie: KE