Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL
kobieta_z_ue-teczka.jpgW ciągu najbliższych pięciu lat Komisja Europejska planuje zastosować szereg środków w celu radykalnego zmniejszenia różnicy w płacach kobiet i mężczyzn. Średnio różnica ta wynosi w UE 18%. Najnowsze badanie Eurobarometru wskazuje, że ponad 80% Europejczyków popiera podjęcie pilnych działań w tym zakresie. W celu redukcji różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn komisja zamierza zmienić podejście pracodawców, pobudzać inicjatywy mające na celu promowanie równości płci oraz wspierać opracowywanie narzędzi mierzenia różnicy w płacach kobiet i mężczyzn.

Równocześnie nie jest wykluczone tworzenie nowych środków prawnych. Komisja zamierza przeprowadzić konsultacje z europejskimi partnerami społecznymi oraz analizę wpływu różnych opcji działania: zwiększenia sankcji, zapewnienia przejrzystości płac lub regularnych sprawozdań w zakresie różnicy płac.

Różnica w płacach kobiet i mężczyzn – średnia różnica w zarobkach brutto na godzinę we wszystkich działach gospodarki – wynosi obecnie w UE 18%, przy czym różni się ona znacząco zależnie od kraju i sektora. Odzwierciedla ona utrzymującą się nierówność na rynku pracy, która w praktyce dotyka głównie kobiet. Jej zmniejszenie wymaga działań na wielu poziomach w celu zwalczenia jej różnorodnych przyczyn.


W drugiej połowie 2010 r. komisja przedstawi nową strategię UE na rzecz równości płci na lata 2010-2015. Likwidacja różnicy w płacach kobiet i mężczyzn będzie jednym z jej głównych priorytetów. W tym celu komisja zastosuje wszystkie dostępne narzędzia, zarówno prawne jak i pozaprawne.


We współpracy z europejskimi partnerami społecznymi komisja przeprowadzi szczegółową analizę gospodarczych i społecznych skutków niektórych możliwych działań, a w szczególności przedstawiania sprawozdań w zakresie różnicy płac kobiet i mężczyzn i gwarantowania przejrzystości płac na poziomie przedsiębiorstw i indywidualnym, lub też grupowym, poprzez informowanie i konsultacje z pracownikami, wzmacniania obowiązku zapewniania neutralnych w odniesieniu do płci systemów klasyfikacji stanowisk oraz skali płac oraz udoskonalania przepisów w zakresie sankcji w przypadku łamania prawa do równej płacy, tak aby miały one funkcję prewencyjną i były proporcjonalne.


Komisja zamierza również zwiększać świadomość pracowników, pracodawców i całego społeczeństwa w zakresie przyczyn różnicy w płacach i potencjalnych rozwiązań problemu, wspierać inicjatywy w zakresie promowania równości płci w miejscu pracy poprzez znaki lub karty równości oraz nagrody, wspierać opracowywanie narzędzi pomagających pracodawcom w analizie różnic w płacach kobiet i mężczyzn w ich przedsiębiorstwach, a także poprawić dostępność i jakość statystyk w zakresie różnicy w płacach .


Walka ze związanymi z płcią nierównościami na rynku pracy jest także kluczowym elementem unijnej strategii gospodarczej i zatrudnienia na najbliższe dziesięć lat Europa 2020. Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych w 2009 r. przez szwedzką prezydencję, likwidacja wynikających z płci różnic w zakresie zatrudnienia w państwach członkowskich UE może zaowocować 15%-45% wzrostem PKB.


Komisja prowadzi ponadto analizę inicjatyw w zakresie promowania równości płci w miejscu pracy. Jej wyniki zaprezentowane zostaną w dniu 5 maja.


Badanie Eurobarometru w zakresie równości płci wykazało, że w opinii Europejczyków likwidacja różnicy w płacach kobiet i mężczyzn jest, obok przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, głównym priorytetem walki z nierównością płci. 82% Europejczyków uważa, że należy podjąć pilne działania w celu zlikwidowania różnicy w płacach kobiet i mężczyzn. Równocześnie 62% ankietowanych sądzi, że nierówność wynikająca z płci jest w ich kraju powszechna. 66% stwierdziło także, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat sytuacja poprawiła się.


W perspektywie zarobków na przestrzeni całego życia konsekwencją różnicy płac są także niższe emerytury kobiet. W rezultacie kobiety w większym niż mężczyźni stopniu doświadczają trwałej i głębokiej biedy. W grupie wiekowej powyżej 65 lat zagrożonych ubóstwem jest 22% kobiet, podczas gdy wśród mężczyzn – 16%.

Źródło: tmw, Euractiv
Zdjęcie: KE