Polska sprawowała przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2025 r. od 1 stycznia do 30 czerwca. To druga polska prezydencja – podczas tej pierwszej, w 2011 roku, chodziło o to, żeby się Europie przedstawić. Tym razem polska prezydencja była po to, żeby Europę zmienić. I to się udało - "Bezpieczeństwo, Europo!" zostaje w Unii na stałe.
W obliczu trwającej wojny w Ukrainie, niestabilności geopolitycznej na świecie i zagrożeń dla demokratycznych wartości, polska prezydencja od początku miała jasny cel: wzmocnić bezpieczeństwo Europy w siedmiu jego wymiarach – zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. To się udało.
Bezpieczeństwo, bez którego nie ma konkurencyjności, znalazło się w centrum unijnej agendy na najbliższe lata.
Zobacz, co jeszcze udało się osiągnąć polskiej prezydencji:
- 71 dni od położenia na stole propozycji legislacji do przyjęcia programu – tyle potrzebowała polska prezydencja do doprowadzenia do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Do państw członkowskich trafi 150 mld euro w ramach instrumentu SAFE.
- Dzięki polskiej prezydencji Unia Europejska przedłużyła dotychczasowe sankcje na Rosję i przyjęła 16. oraz 17. pakiet jeszcze dotkliwszych sankcji.
- Podjęto także działania na rzecz walki z dezinformacją m.in. opracowując nowy system wspólnego reagowania państw UE na poważne ataki w cyberprzestrzeni (Cyber Blueprint).
- Konkurencyjność europejskich firm i przemysłu, drugi po bezpieczeństwie cel polskiej prezydencji, stała się priorytetem całej Europy. Polska prezydencja realizowała ambitny program uproszczeń i ograniczenia biurokracji Unii Europejskiej.
- Polska prezydencja wypracowała ważny kompromis w sprawie Pakietu Farmaceutycznego, czym przełamała 20-letni impas w reformie sektora farmaceutycznego. Pakiet zwiększy dostępność tańszych leków (zamienników) dla pacjentów, a europejskim firmom pozwoli rozwijać się i być bardziej konkurencyjnym na światowych rynkach.
Polska prezydencja w liczbach
- 1 dziecięce logo prezydencji;
- 1 owoc prezydencji;
- 2 ciała przygotowawcze: Rada Organizacji Pozarządowych i Rada Przedsiębiorców;
- 520 wydarzeń kulturalnych w 30 krajach z udziałem 1100 artystów;
- 835 spotkania grup roboczych;
- 45 tys. osób uczestniczących w wydarzeniach prezydencji;
- 3 Szczyty Rady Europejskiej;
- 22 nieformalne spotkania ministrów UE w Polsce;
- 43 Rady UE w Brukseli i Luksemburgu;
- 320 Spotkań urzędniczych w Polsce;
- 468 przyznanych patronatów prezydencji.
Źródło: polish-presidency.consilium.europa.eu