Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    "EU poziom kolor"

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

banner 2608475 1280Komisja Europejska proponuje środki mające na celu przyspieszenie inwestycji i produkcji w dziedzinie obronności, aby UE lepiej reagowała na dzisiejsze wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, jak określono w białej księdze Komisji w sprawie europejskiej gotowości obronnej do 2030 r.

Środki te, określone w zbiorczym rozporządzeniu w sprawie gotowości obronnej, mają pomóc państwom członkowskim i przemysłowi w zwiększeniu zdolności obronnych i infrastruktury obronnej, aby osiągnąć poziom gotowości wymagany do przygotowania się na konflikt o dużej intensywności, a tym samym do powstrzymania go. Środki te ograniczają biurokrację, ułatwiają inwestycje w zdolności obronne i zapewniają przemysłowi większą przewidywalność. Ułatwiają one również dostęp do finansowania unijnego. W tym celu akt zbiorczy:

  • Wprowadzenie przyspieszonego systemu wydawania pozwoleń  na projekty obronne: w całej UE proces wydawania pozwoleń może trwać kilka lat. We wniosku skrócono ten termin do 60 dni. Proponuje się w nim również ustanowienie w państwach członkowskich pojedynczych punktów kontaktowych ds. przemysłu obronnego.
  • Zmniejszenie obciążeń administracyjnych w ramach Europejskiego Funduszu Obronnego (EFO) dla wnioskodawców i uczestników. Ułatwi to również zwiększenie udziału podmiotów ukraińskich w Europejskim Funduszu Obronnym.
  • Ułatwienie udzielania zamówień poprzez zachęcanie do wspólnych zakupów i podwyższenie progów umownych, a tym samym przyspieszenie transgranicznych transferów produktów związanych z obronnością.
  • Wyjaśnienie stosowania istniejących ogólnounijnych przepisów, takich jak przepisy dotyczące konkurencji lub ochrony środowiska.
  • Zapewnienie, aby przepisy dotyczące chemikaliów uwzględniały potrzeby obronne.
  • Poprawa dostępu do finansowania poprzez usprawnienie kryteriów kwalifikowalności InvestEU, zapewnienie wytycznych dotyczących zrównoważonych inwestycji w obronność oraz wyjaśnienie pojęcia broni zakazanej w ramach zrównoważonego finansowania.

Wspólnie zmiany te mają na celu poprawę zdolności Europy do szybkiego działania, skuteczniejszej koordynacji i zapewnienia, aby jej przemysł obronny mógł osiągać wyniki w szybkim tempie i na dużą skalę.

Kolejne kroki

Wnioski ustawodawcze są przedmiotem negocjacji w Parlamencie Europejskim i Radzie w ramach zwykłej procedury ustawodawczej.

Kontekst

Inicjatywa opiera się na wizji przedstawionej w białej księdze w sprawie europejskiej gotowości obronnej do 2030 r., w której uznano uproszczenie i harmonizację przepisów za zasadnicze dźwignie zwiększania gotowości obronnej Europy.

Wniosek uzupełnia ukierunkowane zmiany przedstawione w kwietniu 2025 r. w istniejących unijnych programach finansowania w celu wsparcia szybszych, bardziej elastycznych i skoordynowanych inwestycji w europejską bazę technologiczno-przemysłową sektora obronnego (EDTIB).

We wniosku uwzględniono również informacje zwrotne z konsultacji publicznych

 rozpoczętych 25 marca 2025 r., w ramach których zebrano uwagi od państw członkowskich, podmiotów przemysłu obronnego, MŚP i innych zainteresowanych stron z całej UE. Obejmują one również wkład ze strategicznego dialogu przewodniczącej Ursuli von der Leyen z europejskim przemysłem obronnym w dniu 12 maja oraz dialogu na temat wdrażania z zainteresowanymi stronami pod przewodnictwem komisarza Kubiliusa w dniu 19 maja 2025 r.

Inicjatywa ta jest również odpowiedzią na apel Rady Europejskiej z dnia 6 marca 2025 r., by Komisja priorytetowo potraktowała zbiorczy pakiet uproszczeń dotyczący obronności, uznając potrzebę wspierania europejskiego przemysłu obronnego w stawianiu czoła szybko zmieniającym się wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa.

Więcej informacji:

Źródło: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce