Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    "EU poziom kolor"

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

Draft WP 2025 HE

Komisja Europejska opublikowała wstępny projekt Programu Pracy Horyzontu Europa na 2025, który – choć nie ostateczny – wskazuje na priorytety Komisji Europejskiej oraz identyfikuje obszary konkursowe, jakich należy się spodziewać w 2025 r. Publikacja ostatecznej wersji dokumentu planowana jest jeszcze na maj 2025 r.

Program Pracy na 2025 r. zakłada, że Unia Europejska i kraje stowarzyszone z Horyzontem Europa zainwestują w tym czasie ponad 7,2 miliarda euro w badania i innowacje, które będą realizować ambicje UE dotyczące budowy zjednoczonej, bardziej konkurencyjnej i odpornej Europy. Znaczna część tych funduszy zostanie przeznaczona na działania ukierunkowane na wspieranie zrównoważonego rozwoju i konkurencyjności Europy oraz transformacji w kierunku zielonej i cyfrowej gospodarki.

W obliczu wojny w Ukrainie i dynamicznie rozwijającej się sytuacji na Bliskim Wschodzie, Program Pracy 2025 kładzie szczególny nacisk na działania przyczyniające się do budowy bezpieczeństwa Europy, pomagając zmniejszyć krytyczne zależności i budować bardziej solidną europejską bazę ekonomiczną.

Uproszczenia dla beneficjentów i aplikujących

Zgodnie z nadrzędnym priorytetem Komisji Europejskiej dotyczącym uproszczenia przepisów UE i zwiększenia konkurencyjności, do Programu Prac na 2025 r. wprowadzono rozwiązania mające na celu poprawę doświadczeń wnioskodawców i beneficjentów Programów Ramowych.

Przykładem jest zmniejszenie ogólnej liczby tematów, skrócenie ich opisów i ograniczenie tematów dotyczących pojedynczych projektów. Zwiększone zostało również wykorzystanie uproszczonych opcji kosztowych, gdzie finansowanie ryczałtowe (lump sum grants) stanowi ponad 35% budżetu. Do 2027 roku zamiarem Komisji Europejskiej jest finansowanie co najmniej 50% budżetu projektów z Horyzontu Europa poprzez środki ryczałtowe.

Wśród uproszczeń warto zwrócić uwagę na fakt, że program pracy na 2025 r. będzie obejmował też grupę 29 tematów ocenianych w dwóch etapach. Pozwoli to wnioskodawcom na złożenie krótszego streszczenia wniosku projektowego i dostarczenie pełnego opisu projektu tylko w przypadku sukcesu na etapie wstępnym. Taka oszczędność nakładów na przygotowanie rozbudowanych wniosków dotyczyć będzie tematów, które oceniono jako potencjalnie licznie wybierane przez aplikujących, a więc takie, gdzie wskaźnik sukcesu byłby niski. Około 20 z tych tematów będzie ponadto ocenianych przy zachowaniu pełnej anonimowości obu stron jako metody unikania ryzyka wystąpienia uprzedzeń przy ocenie wniosków grantowych.

Czego można oczekiwać?

Program pracy na 2025 r. jest zaprojektowany wokół serii spójnych pakietów zaproszeń do składania wniosków oraz celów i tematów ukierunkowanych na oddziaływanie. Każdy cel opisuje wyzwania społeczno-ekonomiczne, które należy rozwiązać, a także związane z nimi oczekiwane efekty, do których przyczynią się działania badawczo-innowacyjne. W wielu przypadkach cele bezpośrednio odpowiadają oczekiwanym efektom zidentyfikowanym w strategicznym planie Horyzontu Europa na lata 2025-2027.

Źródło: Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE