
Komisja i Wysoki Przedstawiciel uruchamiają strategię Unii Gotowości, aby wspierać państwa członkowskie i zwiększać zdolność Europy do zapobiegania pojawiającym się zagrożeniom i reagowania na nie.
Wynika to z faktu, że Unia Europejska stoi w obliczu coraz bardziej złożonych kryzysów i wyzwań, których nie można zignorować. Od rosnących napięć i konfliktów geopolitycznych, zagrożeń hybrydowych i cyberbezpieczeństwa, zagranicznych manipulacji informacjami i ingerencji w informacje, po zmianę klimatu i nasilające się klęski żywiołowe, UE musi być gotowa do ochrony swoich obywateli i kluczowych funkcji społecznych, które mają kluczowe znaczenie dla demokracji i życia codziennego.
Strategia obejmuje 30 kluczowych działań i szczegółowy plan działania na rzecz realizacji celów Unii Gotowości, a także rozwijanie kultury „przygotowania na etapie projektowania” we wszystkich obszarach polityki UE.
Główne cele i działania strategii
Ochrona podstawowych funkcji społecznych Europy:
- Opracowanie minimalnych kryteriów gotowości dla podstawowych usług, takich jak szpitale, szkoły, transport i telekomunikacja.
- Usprawnienie gromadzenia zapasów krytycznego sprzętu i materiałów.
- Zwiększenie przystosowania się do zmiany klimatu i dostępności krytycznych zasobów naturalnych, takich jak woda.
Promowanie gotowości ludności:
- Zachęcanie społeczeństwa do przyjęcia praktycznych środków, takich jak utrzymanie
podstawowych dostaw przez co najmniej 72 godziny w nagłych przypadkach.
- Włączenie lekcji gotowości do szkolnych programów nauczania i wprowadzenie Dnia Gotowości UE.
Wzmocnienie koordynacji reagowania kryzysowego:
- Utworzenie unijnego centrum kryzysowego w celu poprawy integracji między istniejącymi
strukturami kryzysowymi UE.
Wzmocnienie współpracy cywilno-wojskowej:
- Prowadzenie regularnych ogólnounijnych ćwiczeń w zakresie gotowości, jednoczenia sił zbrojnych, ochrony ludności, policji, bezpieczeństwa, pracowników służby zdrowia i strażaków.
- Ułatwianie inwestycji w produkty podwójnego zastosowania.
Wzmocnienie zdolności prognozowania i przewidywania:
- Opracowanie kompleksowej oceny ryzyka i zagrożeń na szczeblu UE, która pomoże zapobiegać kryzysom takim jak klęski żywiołowe lub zagrożenia hybrydowe.
Zwiększenie współpracy publiczno-prywatnej:
- Utworzenie publiczno-prywatnej grupy zadaniowej ds. gotowości.
- Sformułuj protokoły awaryjne z firmami, aby zapewnić szybką dostępność podstawowych materiałów, towarów i usług oraz zabezpieczyć krytyczne linie produkcyjne.
Zacieśnienie współpracy z partnerami zewnętrznymi:
- Współpraca ze strategicznymi partnerami, takimi jak NATO, w zakresie mobilności wojskowej, klimatu i bezpieczeństwa, powstających technologii, cyberprzestrzeni, przestrzeni kosmicznej i przemysłu obronnego.
- Ogólnie rzecz biorąc, przyjmując proaktywne podejście do gotowości, UE dąży do zbudowania bardziej odpornego i bezpiecznego kontynentu, lepiej przygotowanego do sprostania wyzwaniom XXI wieku.
Kontekst
W sprawozdaniu Niinistö w sprawie gotowości i gotowości UE stwierdzono, że zwiększenie gotowości cywilnej i wojskowej Europy oraz jej gotowości do sprostania dzisiejszym rosnącym wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa – w dziedzinie zdrowia, migracji, bezpieczeństwa technologicznego, klimatu, obrony lub gospodarki – jest kwestią pilną. W sprawozdaniu wezwano do głębokiej zmiany sposobu myślenia oraz zmiany sposobu, w jaki rozumiemy i priorytetowo traktujemy gotowość w całej Unii Europejskiej. Uznała również, że gotowość jest nie tylko odpowiedzialnością krajową, ale wspólnym europejskim przedsięwzięciem wymagającym silniejszej roli Unii w koordynowaniu i wspieraniu państw członkowskich w tej dziedzinie.
Strategia koncentruje się zatem na zintegrowanym podejściu uwzględniającym wszystkie zagrożenia , podejściu obejmującym całą administrację rządową, które skupia wszystkie odpowiednie podmioty na wszystkich szczeblach sprawowania rządów (lokalnym, regionalnym, krajowym i unijnym) oraz podejściu obejmującym całe społeczeństwo , skupiającym obywateli, społeczności lokalne i społeczeństwo obywatelskie, przedsiębiorstwa i partnerów społecznych, a także środowiska naukowe i akademickie. Ponadto, ściśle współpracując z państwami członkowskimi, Unia jest w stanie stawić czoła przyszłym kryzysom i może zapewnić obywatelom i społeczeństwom istotne i skuteczne rozwiązania. Wydarzenia i zagrożenia, przez które Unia Europejska przeszła w ostatnich latach, oraz zdecydowana i skuteczna reakcja na pandemię COVID-19 pokazały, w jaki sposób ścisła współpraca między Unią Europejską a państwami członkowskimi pozwala osiągnąć lepsze wyniki dla ludzi i społeczeństw.
Aby uzyskać więcej informacji
Wspólny komunikat w sprawie strategii Unii w zakresie gotowości
Załącznik do wspólnego komunikatu w sprawie strategii Unii na rzecz gotowości
Źródło: Komisja Europejska