Duża infrastruktura jest potrzebna Unii Europejskiej, aby umożliwić otwarty, oparty na współpracy rozwój najbardziej złożonych modeli sztucznej inteligencji i uczynić Europę kontynentem AI.
Na Szczycie Działania na rzecz Sztucznej Inteligencji (AI) w Paryżu przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen zainaugurowała InvestAI – inicjatywę mającą na celu uruchomienie 200 mld euro na inwestycje w sztuczną inteligencję, w tym nowego europejskiego funduszu w wysokości 20 mld euro na gigafabryki AI.
Unijny fundusz InvestAI sfinansuje cztery przyszłe gigafabryki sztucznej inteligencji w całej UE. Nowe gigafabryki sztucznej inteligencji będą specjalizować się w szkoleniu najbardziej złożonych, bardzo dużych modeli sztucznej inteligencji. Takie modele nowej generacji wymagają rozbudowanej infrastruktury obliczeniowej do dokonywania przełomów w określonych dziedzinach, takich jak medycyna czy nauka. Gigafabryki będą miały około 100 000 układów sztucznej inteligencji ostatniej generacji, około cztery razy więcej niż obecnie zakładane fabryki sztucznej inteligencji.
Gigafabryki finansowane przez InvestAI będą największym partnerstwem publiczno-prywatnym na świecie na rzecz rozwoju sztucznej inteligencji. Będą one służyć europejskiemu modelowi otwartych innowacji, ze szczególnym uwzględnieniem złożonych zastosowań przemysłowych i zastosowań o znaczeniu krytycznym. Celem jest, aby każda firma, nie tylko najwięksi gracze, miała dostęp do mocy obliczeniowej na dużą skalę.
InvestAI będzie obejmować wielowarstwowy fundusz z udziałami o różnych profilach ryzyka i zwrotu. Budżet UE zagroziłby inwestycjom innych partnerów. Początkowe finansowanie InvestAI przez Komisję będzie pochodzić z istniejących unijnych programów finansowania, które mają komponent cyfrowy, takich jak program „Cyfrowa Europa”i „Horyzont Europa” oraz InvestEU. Państwa członkowskie mogą również wnieść swój wkład poprzez programowanie funduszy ze swoich pul środków finansowych przeznaczonych na politykę spójności. Finansowanie gigafabryk sztucznej inteligencji w połączeniu z dotacjami i kapitałem własnym posłuży jako jeden z projektów pilotażowych dotyczących technologii strategicznych zapowiedzianych w kompasie na rzecz konkurencyjności.
Komisja zapowiedziała już pierwsze siedem fabryk sztucznej inteligencji w grudniu, a wkrótce ogłosi kolejne pięć. Obecne wsparcie dla fabryk sztucznej inteligencji w wysokości 10 mld euro, współfinansowane przez UE i państwa członkowskie, jest już największą inwestycją publiczną w sztuczną inteligencję na świecie i uwolni ponad dziesięciokrotnie więcej inwestycji prywatnych. Już teraz zapewnia on przedsiębiorstwom typu start-up i przemysłowi masowy dostęp do superkomputerów.
Kontekst
Komisja ustanowi również Europejską Radę ds. Badań nad Sztuczną Inteligencją, w ramach której Europa będzie mogła łączyć zasoby i badać, w jaki sposób może wykorzystać niewykorzystany potencjał danych do wspierania sztucznej inteligencji i innych technologii. Jeszcze w tym roku Komisja uruchomi inicjatywę „Zastosuj sztuczną inteligencję”, aby stymulować przyjęcie sztucznej inteligencji przez przemysł w kluczowych sektorach.
Źródło: Przedstawicielstwo KE w Polsce
Edytowano przez BIWW