New European Bauhaus Prizes to konkurs promujący ukończone projekty oraz pomysły młodych twórców, nawiązujące do trzech podstawowych wartości i zasad działania NEB: procesu partycypacyjnego, zaangażowania podmiotów na wielu poziomach i podejścia transdyscyplinarnego. W konkursie NEB mogą wziąć udział osoby fizyczne, zespoły lub organizacje (np. miasto, region, podmiot finansujący, organizator projektu). Zgłaszać można projekty i koncepcje realizowane w krajach UE, na Bałkanach Zachodnich i w Ukrainie.
W tegorocznej edycji dodatkowo przewidziano cztery nagrody „Przystępne Cenowo Mieszkania NEB” (NEB Affordable Housing Prizes) dla ukończonych projektów oferujących zrównoważone, sprzyjające włączeniu społecznemu, atrakcyjne i przystępne cenowo rozwiązania mieszkaniowe w UE zgodne z wartościami i zasadami NEB.
Kategorie konkursowe Nagród NEB 2025:
- Reconnecting with nature (Powrót do natury)
- Regaining a sense of belonging (Odzyskanie poczucia przynależności)
- Prioritising the places and people that need it the most (Nadanie priorytetu miejscom i ludziom, którzy tego najbardziej potrzebują)
- Shaping a circular industrial ecosystem and supporting life-cycle thinking (Kształtowanie ekosystemu przemysłowego o obiegu zamkniętym i rozwój podejścia opartego na cyklu życia).
Każda z kategorii obejmuje dwie równoległe konkurencje w konkursie:
- „Mistrzowie Nowego Europejskiego Bauhausu” (konkurencja A) - ukierunkowana na już opracowane i ukończone projekty z wyraźnymi, pozytywnymi rezultatami
- „Wschodzące Gwiazdy Nowego Europejskiego Bauhausu” (konkurencja B) – obejmująca koncepcje utalentowanych twórców do 30. roku życia. Koncepcje mogą być na różnych etapach rozwoju: od pomysłu wraz z konkretnym planem aż do etapu prototypu.
Laureaci i zdobywcy drugiego miejsca z poszczególnych kategorii otrzymają nagrody pieniężne:
- w konkurencji „Mistrzowie Nowego Europejskiego Bauhausu”: za zajęcie I miejsca 30 000 euro i za zajęcie II miejsca 20 000 euro
- w konkurencji „Wschodzące Gwiazdy Nowego Europejskiego Bauhausu”: za zajęcie I miejsca 15 000 euro, za zajęcie II miejsca 10 000 euro.
Na zwycięzców NEB 2025 „Przystępne Cenowo Mieszkania NEB” czeka nagroda w wysokości 30 000 euro.
Wszyscy zwycięzcy i zdobywcy drugiego miejsca otrzymają od KE pakiet promocyjny obejmujący: działania promocyjne za pośrednictwem mediów społecznościowych i stron internetowych KE, a także wsparcie w stworzeniu krótkiego nagrania wideo oraz w promowaniu projektów.
Aplikacje należy przesyłać do 14 lutego 2025 r. do 19:00, wyłącznie za pomocą platformy internetowej konkursu NEB Prizes 2025. W zgłoszeniu należy uwzględnić m.in. jak projekt/koncepcja odzwierciedla wartości i zasady działania NEB oraz w jaki sposób przyczyni się do poprawy jakości życia ludzi i społeczności.
Wsparcie dla małych gmin
Równolegle do konkursu „Nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu 2025” (ang. New European Bauhaus Boost for Small Municipalities) przyjmowane są aplikacje do nowej inicjatywy realizowanej przez KE w partnerstwie z Parlamentem Europejskim „Wsparcie dla małych gmin”.
Do konkursu można zgłaszać projekty obejmujące:
- budowę oraz renowację budynków i przestrzeni publicznych z uwzględnieniem obiegu zamkniętego i neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla
- zachowanie i przekształcenie dziedzictwa kulturowego
- dostosowywanie i przebudowa budynków pod kątem przystępnych cenowo rozwiązań mieszkaniowych
- rewitalizację przestrzeni miejskiej lub wiejskiej.
Inicjatywy mogą znajdować się na różnych etapach realizacji, jednak w momencie wysyłania zgłoszenia nie mogą zostać ukończone.
Wybrane działania otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 30 000 euro. Każdy z 20 laureatów otrzyma od Komisji Europejskiej także pakiet promocyjny.
Termin nadsyłania zgłoszeń przez stronę internetową upływa 14 lutego 2025 r. o 19.00.
Szczegółowe informacje na temat obu konkursów NEB znajdują się na platformie internetowej oraz w Podręcznikach dla osób dokonujących zgłoszenia w konkursie.
Zanim wyślesz zgłoszenie zapoznaj się z kompasem NEB, w którym znajdziesz dodatkowe informacje na temat wartości i zasad Nowego Europejskiego Bauhausu.
Źródło: funduszeeuropejskie.gov.pl