30 września 2024 r. odbyło się webinarium pt. „Pakiet Widening - szerokie horyzonty dla współpracy i wzmacniania potencjału jednostek”, które zostało współorganizowane przez Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli oraz Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Zachodnia. Podczas wydarzenia uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się o możliwościach finansowania projektów w ramach pakietu Widening oraz doświadczeniach z realizacji projektów.
Wydarzenie zostało otwarte przez Joannę Bosiacką-Kniat, menadżerkę ds. Projektów i Rozwoju Biznesu z Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego - Horyzontalnego Punktu Kontaktowego Polska Zachodnia oraz Joannę Kubiak, dyrektor Biura Wielkopolski w Brukseli.
Magdalena Cymerys, przedstawicielka Dyrekcji Generalnej ds. badań naukowych i innowacji Komisji Europejskiej przedstawiła europejski plan na rzecz innowacji i profil innowacyjny Polski na tle średniej UE. Omawiając możliwości finansowania dla regionalnych dolin innowacji, pogratulowała Wielkopolsce, która została wybrana jedną z ok. 150 regionalnych dolin innowacji w Europie.
Przedstawicielka Krajowego Punktu Kontaktowego, dr Karina Barantseva zaprezentowała ofertę pakietu Widening, zwierającą takie działania jak Twinning, Teaming, ERA Chairs oraz ERA Talents. Podkreśliła, że nabory w tym pakiecie wspierają zarówno indywidualnych naukowców, jak i rozwój instytucji, nawiązywanie przez nie kontaktów międzynarodowych oraz rozwój ekosystemów badawczo-innowacyjnych.
W panelu dotyczącym doświadczeń z realizacji projektów Widening w europejskich regionach wzięli udział przedstawiciele jednostek naukowych i regionów z Niemiec, Czech i Polski. Prof. Olfa Kanoun z Politechniki w Chemnitz w Saksonii przedstawiła projekt pn. PRIMiNaS w dziedzinie mikro- i nanotechnologii czujników będący współpracą naukowców z 3 unijnych uczelni z jednostką naukową w Tunezji.
Perspektywę Południowych Moraw (Czechy) w zakresie sektora badań i innowacji zaprezentowała Vendula Nováčková, przedstawicielka tego regionu przy UE. Południowe Morawy specjalizują się w produkcji mikroczipów i półprzewodników i są często określane jako Dolina Krzemowa Europy Środkowej. Przedstawicielka regionu opowiedziała także o sukcesach Uniwersytetu Masaryka w Brnie w zakresie realizacji projektów w ramach pakietu widening oraz całego programu Horyzont Europa, co – dzięki współpracy międzyuczelnianej - przekłada się na sukcesy innych uczelni w regionie.
Dr hab. Małgorzata Dawidowska z Instytutu Genetyki Człowieka PAN przedstawiła doświadczenia z realizacji projektu NEXT LEVEL w zakresie hemato-onkologii finansowanego w ramach konkursu Twinning. Prelegentka podzieliła się także dobrymi praktykami w zakresie aplikowania o granty, które mogą okazać się pomocne dla przyszłych beneficjentów. Zwróciła też uwagę na duże korzyści z realizacji projektów wideningowych dla jednostek badawczych.
Ostatnią częścią wydarzenia był panel dotyczący pakietu Widening w ocenie ekspertów oceniających wnioski. Wzięły w nim udział dr Anna Stachowiak Szrejbrowska, przedstawicielka Sekcji Operacyjnej i Wsparcia Aplikacji Grantowych z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Joanna Bosiacka – Kniat z Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Pakiet Widening
Pakiet Widening jest częścią unijnego programu ramowego na rzecz badań i innowacji Horyzont Europa. Jego głównym celem jest zwiększenie zaangażowania instytucji badawczych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Malty, Portugalii, Grecji oraz Cypru w projekty w ramach tego programu. Obejmuje on dziewięć rodzajów działań kierowanych do instytucji badawczych i firm z krajów objętych pakietem. Skupiają się one na budowaniu doskonałości oraz gromadzenia doświadczenia w realizacji projektów. Ponadto interwencje związane z pakietem Widening mają pomóc w znajdowaniu synergii pomiędzy różnymi źródłami finansowania, wymianę wiedzy na szczeblu europejskim, wspieraniu współpracy pomiędzy biznesem a instytucjami badawczymi, przyciąganiu najlepszych talentów oraz budowaniu nowych sieci badawczych.
Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli