Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    "EU poziom kolor"

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

KE

Szefowa Komisji Europejskiej przedstawiła pełny skład nowej Komisji Europejskiej wraz z podziałem portfolio. 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła pełny skład nowej Komisji Europejskiej. Zaznaczyła, że w nadchodzącej kadencji KE będzie zajmować się przede wszystkim trzema „głównymi priorytetami związanymi z dobrobytem, bezpieczeństwem i demokracją”. 

– Będziemy wzmacniać naszą suwerenność technologiczną, bezpieczeństwo i demokrację. Będziemy budować konkurencyjną, zdekarbonizowaną i cyrkularną gospodarkę z sprawiedliwą transformacją dla wszystkich. Opracujemy odważną strategię przemysłową, której centralnym elementem będą innowacje i inwestycje. Zwiększymy spójność europejską i regionów. Będziemy wspierać ludzi, umiejętności i nasz model społeczny. Zapewnimy, by Europa mogła bronić swoich interesów i odgrywać wiodącą rolę na świecie – stwierdziła.

Wciąż jest jednak problem ze słoweńską kandydatką na komisarza.

Parytet płci

Dla Ursuli von der Leyen bardzo ważne było, by w nowej Komisji Europejskiej istniał parytet płci. Dlatego apelowała do państw członkowskich, aby przedstawiły po dwoje kandydatów na komisarzy: jednym mężczyźnie i jednej kobiecie. Przeważająca większość państw nie dostosowała się jednak do tej prośby. 

– Gdy otrzymałam pierwsze nominacje i nazwiska kandydatów, 22 proc. stanowiły kobiety, a 78 proc. mężczyźni. Taka sytuacja była nieakceptowalna. Pracowałam z państwami członkowskimi nad zmianą i udało nam się zwiększyć równowagę płci tak, że obecnie kobiety stanowią 40 proc., a mężczyźni 60 proc. 

Aby zwiększyć rolę kobiet w przyszłej Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, zdecydowała się powołać sześcioro wiceprzewodniczących wykonawczych, w proporcjach: cztery kobiety i dwóch mężczyzn. 

Szefowa Komisji Europejskiej przedstawiła dzisiaj pełny skład nowej Komisji Europejskiej wraz z podziałem portfolio. 

"portfolio nowa KE"

Wiceprzewodniczący wykonawczy

– Trzech (wiceprzewodniczących wykonawczych – red.) pochodzi z państw członkowskich, które dołączyły do UE przed upadkiem żelaznej kurtyny. Trzech kolejnych z państw, które dołączyły już po zjednoczeniu Europy. Pochodzą z państw bałtyckich, nordyckich i Europy Wschodniej. To ministrowie i premierzy. Z różnych środowisk, ale z jednym wspólnym celem – uczynienie Europy silniejszej – powiedziała Ursula von der Leyen. 

Pierwszą wiceprzewodniczącą wykonawczą zostanie Hiszpanka Teresa Ribera, której portfolio obejmuje czystą, sprawiedliwą i konkurencyjną transformację. Będzie ona zajmowała się m.in. polityką konkurencyjną oraz realizacją Europejskiego Zielonego Ładu. 

Kolejną wiceprzewodniczącą wykonawczą ma zostać Finka Henna Virkkunen, która będzie zajmować się suwerennością technologiczną, bezpieczeństwem i demokracją, w tym m.in. rozwojem technologii, czy rządami prawa. 

Francuz Stéphane Séjourné będzie wiceprzewodniczącym wykonawczym odpowiedzialnym za dobrobyt i strategię przemysłową. W ramach swojej teki zajmował się będzie m.in. przemysłem, małymi i średnimi przedsiębiorstwami oraz wspólnym rynkiem. 

Następną wiceprzewodniczącą wykonawczą zostanie była premier Estonii Kaja Kallas, która obejmie stanowisko Wysokiej przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, a więc stanie na czele unijnej dyplomacji. 

Wiceprzewodniczącą wykonawczą zostanie również Rumunka Roxane Minzatu, która w KE będzie odpowiadać za umiejętności i gotowość, a więc m.in. za edukację, pracę, demografię i prawa socjalne. 

Ostatnim wiceprzewodniczącym wykonawczym ma zostać Włoch Raffaele Fitto, który będzie zajmował się spójnością i reformami. Do jego obowiązków należało będzie m.in. zajmowanie się polityką spójności, rozwojem regionalnym i rozwojem miast. 

– Oto zespół wiceprzewodniczących wykonawczych, którzy będą pracować ramię w ramię ze sobą i z pozostałymi komisarzami – podsumowała Ursula von der Leyen. 

Pozostali komisarze

Szefowa Komisji Europejskiej przedstawiła następnie pozostałych komisarzy. Przekazała również jakie zadania będą na nich czekały. 

Słowację w KE reprezentował będzie Maroš Šefčovič, który otrzyma dwie teki. Słowak zostanie komisarzem ds. handlu i bezpieczeństwa gospodarczego, co obejmie zajmowanie się m.in. cłami oraz komisarzem ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i transparentności. W ramach pełnienia tej drugiej funkcji, będzie odpowiadał bezpośrednio przed Ursulą von der Leyen. 

Valdis Dombrovskis z Łotwy również będzie pełnił dwie role. Pierwsza to komisarz ds. gospodarki i produktywności, a druga to komisarz ds. implementacji i upraszczania. On również w ramach drugiej funkcji, będzie odpowiadał bezpośrednio przed szefową KE. 

Komisarz z Chorwacji zostanie Dubravka Šuica, która obejmie funkcję komisarz ds. śródziemnomorskich. To nowe portfolio, a w jego ramach Chorwatka zajmować się będzie sprawami związanymi z południem Europy oraz sąsiedztwem południowym, czyli przede wszystkim relacjami z państwami Afryki Północnej. W ramach swoich działań, ma ona blisko współpracować z Kają Kallas. 

Węgry reprezentować będzie Olivér Várhely, który w poprzedniej kadencji pełnił funkcję komisarz ds. rozszerzenia. Tym razem jego portfolio obejmie zdrowie i dobrostan zwierząt. Jednym z jego głównych zadań ma być walka z nowotworami. 

Wopke Hoekstra będzie reprezentować Holandię. Zostanie on komisarzem ds. klimatu, zeroemisyjności i czystego rozwoju. Wśród jego zadań będzie m.in. dyplomacja klimatyczna, dekarbonizacja i podatki. 

Andrius Kubilius z Litwy zostanie natomiast komisarzem ds. obrony i przestrzeni kosmicznej. To nowe portfolio w Komisji Europejskiej. Do jego zadań będzie należał przede wszystkim rozwój przemysłu zbrojeniowego w Europie. 

Słowenię najprawdopodobniej reprezentować będzie Marta Kos, którą zaproponował słoweński rząd, ale która nie została jeszcze zaakceptowana przez słoweński parlament. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Kos zostanie komisarz ds. rozszerzenia i partnerstwa wschodniego. Jej głównymi zadaniami będzie wspieranie Ukrainy, oraz państw kandydujących do UE i przygotowywanie ich do akcesji. 

Jozef Sikela z Czech zostanie natomiast komisarzem ds. partnerstwa międzynarodowego i będzie zajmował się budowanie partnerstw inwestycyjnych.  

Cypryjczyk Costas Kadis zostanie z kolei komisarzem ds. rybołówstwa i oceanów. 

Portugalka Maria Luis Albuquerque ma objąć funkcję komisarz ds. usług finansowych, oszczędności i Unii Inwestycyjnej. Ma ona zapewnić, że w Unii będą miały miejsce inwestycje zwiększające produktywność i innowacyjność. 

Belgię w KE reprezentować będzie Hadja Lahbib, która zostanie komisarz ds. gotowości i zarządzania kryzysowego. Do jej zadań będzie należało ochrona cywilna, zarządzanie kryzysowe i pomoc humanitarna. 

Magnus Brunner z Austrii zostanie komisarzem ds. wewnętrznych i migracji. Jego głównymi zadaniami ma być wzmocnienie unijnych granic i implementacja Paktu Migracyjnego. 

Szwedka Jessika Roswall obejmie funkcję komisarz ds. środowiska, odporności wodnej i konkurencyjnej gospodarki cyrkularnej. Jej zadaniem będzie przede wszystkim dbanie o środowisko naturalne. 

Polskę reprezentować będzie Piotr Serafin, który zostanie komisarzem ds. budżetu, zwalczania oszustw i administracji publicznej. Najważniejszym zadaniem stojącym przed Serafinem będzie przygotowanie nowych wieloletnich ram finansowych, czyli unijnego budżetu. W związku ze swoją niezwykle istotną funkcją Serafin ma odpowiadać bezpośrednio przed przewodniczącą Komisji. 

Duńczyk Dan Jørgensen zostanie komisarzem ds. energii i mieszkalnictwa. Jego zadaniem będzie obniżenie cen energii, inwestycje w czystą energię oraz zmniejszenie zależności energetycznej Unii Europejskiej. Zostanie on również pierwszym komisarzem, który będzie zajmować się szeroko pojętym mieszkalnictwem. 

Bułgarię ma reprezentować Ekaterina Zachariewa, która zostanie komisarz ds. badań i innowacji. „Musimy położyć badania, innowacje, naukę i technologię w centrum naszej gospodarki”, stwierdziła von der Leyen. Zachariewa ma odpowiadać właśnie za inwestycje w innowacje. 

Irlandczyk Michael McGrath zostanie z kolei komisarzem ds. demokracji, sprawiedliwości i rządów prawa. Ma on zajmować się m.in. przestrzeganiem praworządności w państwach członkowskich, walką z korupcją i ochroną konsumentów. 

Apostolos Dzidzikostas z Grecji obejmie tekę komisarza ds. zrównoważonego transportu i turystyki. 

Luksemburczyk Christophe Hansen zastąpi Janusza Wojciechowskiego na stanowisku komisarza ds. rolnictwa i żywności. Jego zadaniem będzie wdrażanie rekomendacji wypracowanych w ramach Dialogu Strategicznego. W trakcie pierwszych stu dniu działania nowej Komisji Europejskiej Hansen będzie miał przygotować Wizję dla Rolnictwa i Żywności. 

Ostatnim członkiem KE zostanie Maltańczyk Glenn Micallef który zostanie komisarzem ds. sprawiedliwości międzypokoleniowej, kultury, młodzieży i sportu. Portfolio skupione na młodzieży powinno idealnie pasować do maltańskiego polityka, który będzie najmłodszym członkiem Komisji – ma on zaledwie 35 lat. 

– Kluczowym przesłaniem jest to, że niezależnie od tego, skąd pochodzimy, niezależnie od stanowiska: wszyscy musimy współpracować. Będziemy prowadzić otwarte debaty. Wszyscy będziemy niezależni w myśleniu i działaniu. I wszyscy weźmiemy odpowiedzialność za to, co zostanie uzgodnione. To jest zespół, który dziś przedstawiam – zakończyła Ursula von der Leyen. 

Co dalej?

Teraz skład nowej Komisji Europejskiej proponowany przez Ursulę von der Leyen trafi do Parlamentu Europejskiego. Każdy kandydat na komisarza będzie musiał wziąć udział w przesłuchaniu przed komisją parlamentarną zajmującą się ich obszarami polityki, w czasie którego europosłowie będą sprawdzać, czy ma on niezbędne kompetencje do objęcia stanowiska.

Gdy wszyscy kandydaci zostaną przesłuchani, w Parlamencie Europejskim odbędzie się głosowanie nad powołaniem nowej Komisji Europejskiej. Skład KE musi zostać ponadto zatwierdzony większością kwalifikowaną przez Radę Europejską.

Źródło: Euroactiv