
W sekcji Finansowanie można obecnie odnaleźć zaproszenia do składania wniosków w ramach programów Erasmus+, Europejskiego Korpusu Solidarności i programu Kreatywna Europa.
Ponadto 4 kwietnia 2025 r. zostanie otwarte zaproszenie do składania wniosków projektowych w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia na rzecz Biotechnologicznej Europy Opartej na Obiegu Zamkniętym. Obejmie ono 13 tematów, a jego łączny orientacyjny budżet wyniesie 165 mln euro. Zgłoszenia można nadsyłać do 17 września 2025 r., a Dzień Informacyjny zostanie zorganizowany 3 kwietnia 2025 r.
Natomiast 6 maja 2025 r. KE planuje otwarcie konkursów w ramach komponentu Badań i Innowacji w programie Horyzont Europa – NEB Facility z budżetem 120 mln euro i przewiduje ich zamknięcie 12 listopada 2025.
W 2025 r. zakończą się wszystkie projekty realizowane w ramach tzw. demonstratorów NEB.
W dniach 6-7 marca 2025 r., w Brukseli odbyło się pierwsze z takich wydarzeń (Shaping Sustainable Futures, NEBULA + CrAFt), będące okazją do zaprezentowania ustaleń, wyciągniętych wniosków i perspektywicznych spostrzeżeń dotyczących przyszłości Nowego Europejskiego Bauhausu, jak również dostarczenia informacji na temat przyszłych projektów NEB.
Kolejne zakończenia projektów zaplanowano:
- 27-28 marca 2025, Finał Konferencji NEBourhood (Monachium)
- 6-9 maja 2025, doroczne wydarzenie NET Zero Cities (Wilno)
- 19-23 maja 2025, NEB-Star Festival (Stavanger)
- Październik 2025, wydarzenie “Latarnia NEB” w ramach duńskiej prezydencji w Radzie UE.
Kieszonkowy przewodnik Nowego Europejskiego Bauhausu
CrAFt NEB Pocket Guide to przewodnik opracowany w ramach jednego z tych projektów mający wspierać miasta i społeczności w przekształcaniu środowiska zbudowanego w celu zharmonizowania go z naturą, ludźmi i kulturą. Przedstawiono w nim praktyczne metody, nowe narzędzia i inspirujące przykłady, które pomogą miastom uczyć się od siebie nawzajem i dostosowywać innowacyjne pomysły do własnego kontekstu, wspierać neutralne dla klimatu, sprzyjające włączeniu społecznemu, piękne i zrównoważone przestrzenie.
Pobierz plik PDF
Deklaracja krakowska – rekomendacje dotyczące przyszłości środowiska zbudowanego w Europie
Deklaracja Krakowska, będąca wspólną inicjatywą Rady Architektów Europy (ACE), Europa Nostra i ICOMOS, przedstawia 7 kluczowych zaleceń dotyczących przyszłości środowiska zbudowanego w Europie, od faworyzowania renowacji i adaptacji (ponownego wykorzystania), przez innowacje i tradycyjną wiedzę, podnoszenie kwalifikacji i partycypację obywatelską, po kryteria jakości, wzajemne uczenie się oraz zarządzanie ryzykiem i gotowość.
Pobierz plik PDF
Źródło: Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE