Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    "EU poziom kolor"

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

20250428 141952

28 kwietnia w przedstawicielstwie Wielkopolski w Brukseli odbył się warsztat pt. „Reforma polityka spójności: głos praktyków”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Centrum Badań nad Polityką Europejską (EPRC) oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Zgromadziło ekspertów regionalnych, naukowców oraz przedstawicieli Komisji Europejskiej, którzy dyskutowali na temat przyszłości polityki spójności po 2027 r.

Głównym celem warsztatu było stworzenie platformy do otwartej dyskusji pomiędzy instytucjami bezpośrednio zaangażowanymi w realizację polityki spójności oraz przedstawicielami Komisji Europejskiej. Szczególny nacisk położono na kwestie uproszczenia procedur oraz podejścia opartego na wynikach.

Wydarzenie otworzyła Joanna Kubiak, p.o. Dyrektor Biura Informacyjnego Woj. Wielkopolskiego w Brukseli. Podkreśliła kluczową rolę regionów w planowaniu i realizacji polityki spójności oraz zaangażowanie samorządów w debatę na temat przyszłości polityki spójności w ramach Europejskiego Komitetu Regionów, sieci regionalnych i inicjatywy EURegions4Cohesion, która obecnie łączy 150 samorządów z 17 krajów.

Wprowadzenie do debaty przedstawiła Renata Calak, dyrektor w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz prof. John Bachtler z EPRC.    

Pierwsza debata dotyczyła uproszczeń w realizacji polityki spójności. Prelegenci z Flandrii, Karlsruhe, Brandenburgii oraz EPRC podkreślali, że z wdrażaniem tej polityki wiążą się duże obciążenia administracyjne. W związku z tym zaznaczyli, że uproszenia są potrzebne, jednak wszelkie zmiany wymagają przejrzystych zasad, a ich wprowadzenie nie może się odbijać na jakości projektów.

W debacie dotyczącej podejścia opartego na wynikach i systemu zarządzania funduszami zaprezentowano przykład wdrażania celi unijnych w ramach przyszłej polityki spójności z udziałem szczebla UE, krajowego oraz samorządowego. W dyskusji prelegenci podkreślali, że przyszłe plany krajowe nie będą kompletne, jeśli nie będą obejmowały aspektów terytorialnych, w tym uwzględnienia specyfiki samorządów, diagnostyki ich potrzeb oraz zaangażowania szczebla lokalnego i regionalnego w programowanie i wdrażanie polityki spójności na zasadach partnerstwa.

Wydarzenia zakończyła sesja z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej, Europejskiego Komitetu Regionów oraz Konferencji Regionów Peryferyjnych i Morskich (CPMR). Potwierdzono w niej, że polityka spójności pozostanie priorytetem UE, jednak należy spodziewać się zmiany sposobu jej wdrażania. Ma to przede wszystkim dotyczyć wprowadzenia jednego planu na kraj oraz powiązania inwestycji z reformami na wzór Krajowych Planów Odbudowy. Jednocześnie prelegenci z Komisji zapewnili, że polityka ta musi nadal koncentrować się na regionach, a jej podstawowe zasady gwarantujące rzeczywiste zaangażowanie samorządów zostaną utrzymane.

Autor: BIWW