Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

obraz

9 czerwca odbędą się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. Weź w nich udział i zdecyduj o przyszłości Polski oraz Europy.

W tym roku przypada 20. rocznica wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej. Dla wielu z nas jest ona symbolem demokratycznych wartości, o które walczyli nasi przodkowie i których kontynuacja jest kluczowa w kontekście spokojnej przyszłości – naszej i naszych bliskich. 

Dzięki temu, że jesteśmy w Unii, razem z innymi państwami, możemy wspólnie dbać między innymi o bezpieczeństwo czy równość, a także stawiać czoła trudnościom i rozwiązywać problemy, w obliczu których stoi współczesna Europa. 

Żyjemy w coraz mniej stabilnym świecie, w którym żaden europejski kraj nie poradziłby sobie sam. To właśnie dzięki współpracy i wspólnocie, jaką gwarantuje Unia Europejska, możemy razem dbać o praworządność, równość i bezpieczeństwo. Udziałem w wyborach nie tylko więc możemy uczcić rocznicę obecności Polski w Unii Europejskiej, ale przede wszystkim potwierdzić, jak ważne są dla nas demokratyczne wartości. 

Czym są wybory do Parlamentu Europejskiego?

W wyborach do Parlamentu Europejskiego obywatele i obywatelki krajów należących do Unii Europejskiej wybierają posłanki i posłów, którzy decydują o ważnych dla nas wszystkich kwestiach. Stoją na straży jej wartości, takich jak: poszanowanie praw człowieka, demokracja, praworządność czy wolność. Parlament Europejski zatwierdza także budżet Unii Europejskiej i kontroluje to, jak wydawane są pieniądze. 

Wybory europejskie obywają się raz na 5 lat, co oznacza, że ostatnie miały miejsce w 2019 roku. W czerwcu w obecnego roku w Polsce zostanie wybranych łącznie 53 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego. W całej Unii Europejskiej będzie ich 720, o 15 więcej w porównaniu z poprzednimi wyborami. 

Głosuj w wyborach do Parlamentu Europejskiego i kształtuj swoją rzeczywistość

Udział w wyborach – bez względu na to, czy mają one charakter lokalny, państwowy czy europejski – jest ważny, bo daje możliwość zadecydowania o tym, w jakim kraju chcemy żyć i jakiej przyszłości chcielibyśmy dla naszych bliskich. 20-letnia obecność Polski w Unii Europejskiej zaowocowała rozwojem naszego kraju w wielu dziedzinach. Parlament Europejski zajmuje się bowiem sprawami ważnymi dla większości z nas, takimi jak: 

  • środowisko, 
  • bezpieczeństwo, 
  • polityka społeczna, 
  • gospodarka, 
  • prawa konsumentów, 
  • migracja. 

Parlament Europejski przyjmuje i reguluje przepisy, które mają wpływ na życie każdego obywatela i obywatelki państw należących do Unii Europejskiej. Dotyczą one zarówno dużych krajów, jak i mniejszych społeczności, zarówno wielkich korporacji, jak i małych rodzinnych start-upów. Przedstawiciele wybrani w wyborach do Parlamentu Europejskiego będą więc reprezentować nas i decydować o kwestiach, które wpłyną na naszą codzienność. 

Kto może wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

W wyborach do Parlamentu Europejskiego mogą głosować obywatele i obywatelki krajów należących do Unii Europejskiej, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończyli 18 lat. Każdy może oddać swój głos tylko raz. 

Korzystaj z cyfrowych rozwiązań i głosuj w wyborach do Parlamentu Europejskiego!

Usługa Wybory w mObywatelu 2.0 

W aplikacji mObywatel 2.0 za pomocą telefonu sprawdzisz: 

  • swoje dane w rejestrze wyborców, 
  • swoje prawo wyborcze, 
  • adres lokalu wyborczego, w którym możesz zagłosować. 

Aplikacja przekieruje Cię także do odpowiedniego wniosku o jednorazową zmianę miejsca głosowania, jeśli na przykład data wyborów pokrywa się z innym ważnym dla Ciebie wydarzeniem, jak uroczystość rodzinna lub wcześniej zaplanowany wyjazd. Zrobisz to także w przeglądarce internetowej na dowolnym urządzeniu (telefonie, komputerze lub tablecie) – przejdź do wniosku online

Zainstaluj aplikację mObywatel 2.0 i korzystaj z elektronicznych dokumentów oraz przydatnych usług na co dzień. 

Aplikację pobierzesz bezpłatnie z oficjalnych sklepów: 

9 czerwca na wybory do Parlamentu Europejskiego weź mDowód

mDowód to pełnoprawny elektroniczny dokument tożsamości w aplikacji mObywatel 2.0. Potwierdzisz nim swoją tożsamość także podczas nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego. Co ważne, możesz to zrobić za pomocą mObywatela 2.0 w telefonie także w trybie offline, czyli bez dostępu do internetu. 

Dowiedz się więcej o mDowodzie

Dowiedz się więcej o wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Źródło: gov.pl

Edycja: BIWW