Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

EE24 SMCOVERS X.PL 1

Ponad 60 miast w całej Unii wyświetli komunikaty wzywające obywateli do głosowania na miesiąc przed wyborami europejskimi. W Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r.

Łuk Triumfalny w Paryżu, Koloseum w Rzymie, Grand Place w Brukseli, a także Pałac Kultury w Warszawie są wśród wielu innych charakterystycznych obiektów w państwach członkowskich UE, które zostaną podświetlone z okazji 9 maja, Dnia Europy, aby zaznaczyć, że  do wyborów europejskich pozostał już tylko miesiąc. Wyświetlone zostanie hasło kampanii wyborczej "Wykorzystaj swój głos. Inaczej inni zdecydują za Ciebie" lub flaga europejska, od środy 8 maja do czwartku 9 maja.

Wśród pozostałych charakterystycznych budynków i zabytków biorących udział w akcji znajdują się m.in. most Samuela Becketta i budynki parlamentu narodowego w Dublinie, ratusz w Wilnie, Fort St Angelo w Birgu, pałac prezydencki w Bratysławie, plac Cibeles w Madrycie, parlament narodowy w Bukareszcie.

Dzięki iluminacjom odbywającym się w miastach na całym kontynencie, Parlament Europejski oraz władze krajowe i lokalne współpracują, aby wysłać 440 milionom obywateli Europy przesłanie o znaczeniu tych europejskich wyborów dla przyszłości każdego z nas. 9 maja, Dzień Europy, to nie tylko dzień pamięci, ale także dzień refleksji nad naszą wspólną przyszłością. Bliskość dnia wyborów sprawia, że jest to okazja bardziej znacząca niż kiedykolwiek.

Co roku 9 maja obchodzimy Dzień Europy – święto pokoju i jedności w Europie. Upamiętnia on rocznicę wygłoszenia historycznej deklaracji Schumana, w której Robert Schuman przedstawił swoją wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie, dzięki której wojna między narodami europejskimi stałaby się nie do pomyślenia. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.


Listę uczestniczących obiektów można zobaczyć tutaj, a materiał filmowy i zdjęcia będą dostępne po wydarzeniu.

Więcej informacji na temat wyborów europejskich oraz działań i roli PE oferuje Zestaw prasowy Parlamentu Europejskiego dotyczący wyborów.

Źródło: Parlament Europejski