Przejdź do treści

mt_ignore

 

ZAPROSZENIE

 

Regiony partnerskie Wielkopolska i Hesja 

serdecznie zapraszają na wydarzenie
będące częścią cyklu „Europa po wyborach”

Polska zagłosowała

poniedziałek, 16 października 2023 r.
lekki lunch od godz. 12.30, wydarzenie rozpocznie się o godz.13.00

w Domu Regionów w Brukseli
Rue Montoyer 21, 1000 Bruksela

Prosimy rejestrować się za pomocą linku.

 Zapewnione zostanie tłumaczenie symultaniczne na:
 język polski, angielski i niemiecki.

 

Powitanie
Joanna Kubiak
p.o. Dyrektor Biura Wielkopolski w Brukseli 

Prezentacja wyników wyborów
Anna Słojewska
Korespondentka dziennika Rzeczpospolita 

Dyskusja
Dr Thomas Gutschker (Frankfurter Allgemeine Zeitung)
Anna Słojewska (Rzeczpospolita)

 

Wybory parlamentarne w Polsce odbędą się 15 października 2023 r. Są one określane jako jedne z najważniejszych w Unii Europejskiej w tym roku. Ich wyniki będą też niewątpliwie miały wpływ na wybory samorządowe w Polsce, które odbędą się wiosną przyszłego roku oraz na wybory europejskie w czerwcu. W tym samym dniu zostanie przeprowadzone referendum dotyczące m.in. kwestii europejskich.
Prawicowo-konserwatywne „Prawo i Sprawiedliwość (PiS)" będzie ubiegać się o kolejną, trzecią kadencję. Pomiędzy zachodnią i wschodnią częścią kraju istnieje wyraźny podział sympatii politycznych, podobnie jak między liberalnymi i proeuropejskimi dużymi miastami, takimi jak Warszawa czy Poznań, a bardziej konserwatywnymi mniejszymi miastami i obszarami wiejskimi. Zgodnie z najnowszymi badaniami opinii publicznej, PiS prowadzi z około 35 proc. poparciem.
Opozycja zawarła dwie koalicje wyborcze. Największym poparciem cieszy się „Koalicja Obywatelska (KO)" z centroprawicową „Platformą Obywatelską (PO)”, liberalną „.Nowoczesną (.N)", socjaldemokratycznymi „Inicjatywą Polską (IP)" i „Agrounią” oraz „Zielonymi". Drugą koalicję - Trzecia Droga tworzą Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL). Pozostałe ugrupowania to „Lewica" oraz skrajnie prawicowa „Konfederacja".
Czy PiS uzyska bezwzględną większość w wyborach, czy to opozycja wyłoni się z nich silniejsza? Czy zwycięzca w celu utworzenia stabilnego rządu będzie musiał sformułować powyborczą koalicję?
Polski parlament składa się z dwóch izb, niższej - Sejmu z 460 posłami i wyższej - Senatu złożonego ze 100 senatorów. Próg wyborczy wynosi 5 proc., a dla koalicji wyborczych 8 proc. Kadencja Sejmu i Senatu trwa cztery lata. Do głosowania uprawnieni są wszyscy obywatele powyżej 18 roku.

 

Cykl „Europa po wyborach"
Wybory krajowe są nie tylko istotne dla danego państwa, ale mają również coraz większe znaczenie w odniesieniu do polityki europejskiej. W związku z tym, w ślad za nimi idzie coraz większe zainteresowanie europejskich mediów. Cykl „Europa po wyborach" odzwierciedla tę europeizację opinii publicznej. W regularnych dyskusjach z ekspertami staramy się zwrócić uwagę na wybory krajowe w kontekście ogólnoeuropejskim.

 

* Informujemy, że podczas tego wydarzenia będą robione zdjęcia. Uczestnicząc w nim wyrażają Państwo zgodę na to, aby Przedstawicielstwo Kraju Związkowego Hesja przy UE oraz partnerzy współpracujący w ramach wydarzenia mogli utrwalić i wykorzystać Państwa wizerunek w prasie, na stronach internetowych, w mediach społecznościowych (np. na Facebooku i Twitterze) oraz w innych publikacjach.