Przejdź do treści

Aktualności

Rozwój gospodarki wodorowej tematem wizyty Członka Zarządu Jacka Bogusławskiego w Brukseli

jboguslawski i ambasador 1W dniach 9-10 czerwca podczas wizyty studyjnej do Brukseli Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego wziął udział w konferencji „GO Green – rozwiązania wodorowe z Polski i Belgii” zorganizowanej przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu oraz Ambasadę RP w Belgii. Wizyta była również okazją do spotkań z przedstawicielami Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji Komisji Europejskiej oraz Hydrogen Europe – wiodącej organizacji zrzeszającej europejskie przedsiębiorstwa i podmioty publiczne mającej na celu wspieranie rozwoju gospodarki wodorowej.

Konferencja GO Green dała możliwość do dyskusji w gronie polskich i belgijskich przedstawicieli władz publicznych i przedsiębiorstw na temat dotychczasowych doświadczeń w zakresie produkcji i wykorzystania czystego wodoru w obszarze energii, transportu i przemysłu. Przedstawiono na niej krajowe strategie wodorowe, które funkcjonują w obu krajach, a także debatowano na temat przyszłości tego niezwykle dynamicznie rozwijającego się sektora. Tematem konferencji było również finansowanie inicjatyw w zakresie wodoru oraz projekty badawczo-rozwojowe realizowane przez polskie i belgijskie przedsiębiorstwa.

Podczas spotkania w Komisji Europejskiej zwrócono uwagę na znaczny stopień zaawansowania Wielkopolski w zakresie tworzenia gospodarki wodorowej podkreślając, że dzięki temu mogłaby stanowić swoisty model do naśladowania, zwłaszcza dla regionów z Europy Środkowo-Wschodniej. Przedstawiciele KE zaznaczyli również, że członek zarządu woj. wielkopolskiego jest jednym z pierwszych przedstawicieli regionów, który odwiedza tą instytucję unijną, aby przedstawić dotychczasowe osiągnięcia samorządu w zakresie tworzenia doliny wodorowej oraz uzyskać informacje na temat dostępnego wsparcia. „Przedstawione przez Państwa założenia doskonale wpisują się w działania realizowane w WielkopolsceKE J. Bogusławski small powiedział Jacek Bogusławski podkreślając, że w regionie właśnie zaczyna się produkcja zielonego wodoru, a w tworzenie ekosystemu transformacji energetycznej zaangażowane są podmioty tzw. poczwórnej helisy, czyli przedsiębiorstwa, władze publiczne, jednostki naukowe oraz obywatele.

W związku z utworzeniem na początku tego roku tzw. filaru regionalnego Hydrogen Europe, który skupia samorządy z różnych krajów UE będące liderami w dziedzinie wodoru, członek wielkopolskiego Zarządu spotkał się również z przedstawicielami tej największej europejskiej organizacji branżowej. Jacek Bogusławki zaprezentował jej przedstawicielom obecnie realizowane przedsięwzięcia wodorowe, jak otwarcie instalacji produkującej wodór z biomasy i inwestycje w autobusy wodorowe, a także zwrócił uwagę na potrzebę rozwoju programów edukacyjnych w zakresie wodoru. Przedstawiciele HE podkreślili istotną rolę regionów w łączeniu różnych podmiotów w tworzenie ekosystemu innowacji oraz zapewnienie, że opracowywane rozwiązania odpowiadają specyfice danego obszaru. Ważnym tematem rozmowy było także finansowanie projektów wodorowych z programu Horyzont Europa oraz zaproponowanego niedawno przez Komisję Europejską pakietu energetycznego REPower EU. Przedstawiono również korzyści dla samorządów wynikające z członkostwa w Hydrogen Europe, które obejmują m.in. monitorowanie polityki unijnej i finansowania dla przedsięwzięć w zakresie czystej energii, a także nawiązywanie kontaktów zarówno z innymi samorządami, jak i partnerami przemysłowymi i inwestorami. 

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli

Zdjęcia: DRG