logo KR10 lipca 2020 r. Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak wziął zdalnie udział w posiedzeniu Komisji COTER Europejskiego Komitetu Regionów (KR). Posiedzenie skupiło się na zagadnieniach trzech opinii przygotowywanych aktualnie przez członków Komisji, poświęconych kolejno sprawiedliwym standardom życia, Europejskiemu Roku Kolei 2021 oraz transportowi publicznemu w miastach i na obszarach metropolitalnych. Sprawozdawcami dwóch ostatnich spośród ww. dokumentów są członkowie polskiej delegacji do KR.

Jako pierwsza dyskutowana była opinia pt. „Sprawiedliwe standardy życia jako wspólne wyzwanie dla wszystkich poziomów sprawowania rządów w Europie”. Ma ona na celu podsumowanie toczących się w wielu państwach członkowskich debat na temat sposobów osiągnięcia sprawiedliwych standardów życia; przyjrzenie się, w jaki sposób wysiłki te są powiązane z instrumentami polityki spójności UE i unijnymi strategiami; a także sformułowanie zaleceń dotyczących lepszego połączenia wysiłków krajowych i europejskich.

Następnie przedstawiona została opinia pt. „Europejski Rok Kolei 2021”, którego sprawozdawcą jest Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego. Dokument powstaje w odpowiedzi na propozycję Komisji Europejskiej o ustanowieniu roku 2021 Europejskim Rokiem Kolei, celem wsparcia realizacji unijnych działań ekologicznych w dziedzinie transportu. Seria wydarzeń, kampanii i inicjatyw w 2021 r. ma promować kolej jako zrównoważony, innowacyjny i bezpieczny środek transportu.

W kolejnej części posiedzenia odbyła się wymiana poglądów dotycząca opinii pt. „Wyzwania dotyczące transportu publicznego w miastach i na obszarach metropolitalnych”, nad którą jako sprawozdawca pracuje Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego. W dokumencie podkreślono, że  systemy transportowe stanowią klucz do spójności społecznej, gospodarczej i terytorialnej UE oraz do komunikacji pomiędzy ośrodkami miejskimi. Jednocześnie, przyszłościowy przemysł transportowy z inteligentnymi i zrównoważonymi rozwiązaniami w zakresie mobilności i zarządzania ma mieć kluczowe znaczenie dla konkurencyjności gospodarczej UE.

Członkowie zgodnie apelowali, że konieczne jest zwiększenie środków na transport i infrastrukturę, aby odzyskać zaufanie obywateli do korzystania z środków transportu publicznego dotkniętego również skutkami pandemii COVID-19. Zrównoważony i inteligentny transport wykorzystujący nowe technologie cyfrowe, zasilany paliwami alternatywnymi jest ważnym elementem dla osiągnięcia założeń Zielonego Ładu.

Podczas spotkania poruszono także kwestię zbliżającego się szczytu Rady Europejskiej zaplanowanego na 17 lipca br., podczas którego oczekiwane jest osiągnięcie porozumienia ws. projektu wieloletnich ram finansowych (WRF) i europejskiego planu odbudowy. W kontekście powyższych zagadnień, odniesiono się do odnowionej deklaracji Sojuszu na rzecz Spójności 2.0, której celem jest wezwanie do silnej polityki spójności i spójności jako zasady przewodniej unijnych planów odbudowy.

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli