KobusArt 015mDzisiaj w Brukseli zakończyła się pierwsza sesja plenarna Europejskiego Komitetu Regionów (KR) w 2017 r., w której obradach udział wziął Marszałek Marek Woźniak, Wiceprzewodniczący KR. Jednym z głównych tematów poruszonych przez samorządowców były plany prezydencji maltańskiej na pierwszą połowę roku. W posiedzeniu wziął udział Ian Borg, reprezentujący prezydencję, który przedstawił obszary priorytetowe, nad którymi pracować będzie do lipca Unia Europejska. Zapoznał również uczestników sesji plenarnej ze stanowiskiem Malty na temat polityki spójności. Z członkami KR spotkali się również unijny Komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Phil Hogan, Wiceprzewodniczący Europejskiego Banku Inwestycyjnego Vazil Hudak oraz Posłanka do Parlamentu Europejskiego Silvia Costa. Podczas posiedzenia przyjęto szesnaście opinii oraz dwie rezolucje.

Od stycznia prezydencję w Unii Europejskiej pełni Malta – najmniejszy z 28 krajów członkowskich - i to ona wskazuje kierunki działań unijnych w trakcie sześciu miesięcy swojego przewodnictwa. Podczas posiedzenia Ian Borg, poseł i sekretarz parlamentarny odpowiedzialny za prezydencję, przedstawił członkom Europejskiego Komitetu Regionów sześć kluczowych obszarów, na których Malta planuje skoncentrować swoje prace. Podkreślił, że Unia Europejska musi działać na rzecz procesu stabilizacji w Libii, nadal wspierać transformację demokratyczną w Tunezji, oraz angażować się w rozwiązywanie konfliktów zbrojnych: w Syrii, czy palestyńsko – izraelskiego. Poseł odniósł się również do zakończonego w zeszłym tygodniu Szczytu na Malcie, i uzgodnionego 10-cio punktowego planu dla Libii (więcej informacji). Poza wspólną polityką sąsiedztwa, w ramach której będą podejmowane wymienione działania, Malta za kluczowe tematy uznała: wspólny rynek, migracje, bezpieczeństwo, włączenie społeczne oraz sektor morski.

Podczas wystąpienia Ian Borg odniósł się także do kluczowego dla europejskich samorządów tematu czyli polityki spójności. „Jest to największa polityka inwestycyjna, której celem jest zmniejszenie różnic między regionami oraz osiągnięcie spójności społecznej, gospodarczej i terytorialnej” - powiedział. Musi ona uwzględniać różne potrzeby i potencjały poszczególnych terytoriów UE, przy jej wdrażaniu nie można stosować zasady „jedno rozwiązanie dla wszystkich” (ang. one size fits all). Zaznaczył, że polityka spójności powinna nadal być ważną częścią unijnego budżetu, gdyż jest to polityka przyszłościowa. Z jednej strony odpowiada na wyzwania, przed którymi staje Unia Europejska, a z drugiej proponuje innowacyjne rozwiązania. Na pytanie o stosunek Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS) do polityki spójności, Poseł Borg podkreślił, że Malta stoi na stanowisku, iż EFIS jest instrumentem komplementarnym do polityki spójności. Jego zadaniem jest ją uzupełniać, a nie zastępować.   

W ramach spotkań towarzyszących sesji plenarnej Marszałek Woźniak uczestniczył w posiedzeniu Prezydium Europejskiego Komitetu Regionów oraz Prezydium i posiedzeniu grupy Europejskiej Partii Ludowej w KR. Przewodniczył również posiedzeniu polskiej delegacji do Europejskiego Komitetu Regionów, w trakcie którego zaprezentował priorytety prac delegacji na 2017 r.

 

Autor: BIWW

Autor zdjęć: Łukasz Kobus/KobusArt