Debata na temat priorytetowych wydatków UE i polityki przemysłowej w dobie kryzysu na sesji ...

07-10-11
Biuro Wielkopolski w Brukseli

logo_cor_pl.gifPrzewodniczący regionów i burmistrzowie z całej UE spotkają się w Brukseli w przyszłym tygodniu, by wziąć pod lupę reformę budżetu unijnego i pakiet dotyczący polityki regionalnej na lata 2014–2020. Równocześnie z Europejskim Tygodniem Regionów i Miast „Open Days”, Komitet Regionów odbędzie sesję plenarną w dniach 10–12 października br., na której omówi przyszłość polityki przemysłowej z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Antoniem Tajanim.

 

Sesja otwierająca obrady sesji plenarnej Komitetu Regionów (KR-u) w poniedziałek 10 października będzie także oficjalną inauguracją Open Days 2011. O sposobach skuteczniejszego przekazywania unijnej pomocy regionalnej beneficjentom na szczeblu lokalnym i regionalnym będą debatowali przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, europejski komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego Danuta Hübner, minister rozwoju regionalnego w polskim rządzie Elżbieta Bieńkowska reprezentująca prezydencję polską w Radzie UE oraz przewodnicząca KR-u Mercedes Bresso. Dyskusja ta odbędzie się zaledwie kilka dni po przedstawieniu przez unijne władze wykonawcze wniosków legislacyjnych w sprawie przyszłego kształtu tej polityki.

Niedawno Komisja Europejska zgłosiła także wnioski w sprawie finansowania budżetu unijnego (zasoby własne) i ogólnych priorytetów wydatków na politykę regionalną, dotacje dla rolnictwa i programy badawcze w wieloletnich ramach finansowych na lata 2014–2020. O tym, czy plany te odpowiadają potrzebom inwestycyjnym regionów i miast, członkowie KR-u będą debatować we wtorek wieczorem z komisarzem europejskim ds. budżetu Januszem Lewandowskim.

Także we wtorek politycy lokalni i regionalni przyjrzą się unijnym planom dotyczącym możliwości utrzymania zatrudnienia w sektorze przemysłowym w Europie, a jednocześnie ekologizacji tego sektora. Premier baskijskiego rządu Patxi López (ES/PSE) przedstawi komisarzowi europejskiemu ds. przemysłu Antonio Tajaniemu opinię Komitetu, w której stwierdza się, że stymulowanie globalnej konkurencyjności przemysłu musi iść w parze z rozwojem gospodarczym i społecznym oraz ochroną środowiska naturalnego. Jednocześnie władze lokalne i regionalne UE – z których wiele zgromadziło znaczne umiejętności i doświadczenie w zakresie rozwoju gospodarczego i przemysłowego, a także konkurencyjności – powinny odgrywać większą rolę w formułowaniu i wdrażaniu wniosków legislacyjnych dotyczących polityki przemysłowej.

W środę członkowie KR-u po raz pierwszy w historii Komitetu wysłuchają przemówienia ministra jednego z krajów BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny). Minister rozwoju obszarów miejskich w rządzie Indii Kamal Nath omówi wyzwania piętrzące się na drodze do zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich, jakie musi podjąć jeden z największych na świecie krajów.

Więcej informacji:

- Porządek obrad sesji plenarnej

- Program wydarzeń dotyczących sesji plenarnej dla mediów

- Open Days – informacje dla dziennikarzy

Debaty będą transmitowane na żywo na stronie internetowej www.cor.europa.eu w poniedziałek, 10 października, w godz. 15.00–17.30, we wtorek, 11 października, w godz. 15.00–21.00, i w środę, 12 października w godz. 9.00–13.00.

Źródło: www.cor.europa.eu