hahn_plenary_24_jpg.jpgPodczas kwietniowej sesji plenarnej przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych głosowali nad priorytetami politycznymi, a także rozpoczęli debatę na temat kierunków politycznych, które mają duże znaczenie na szczeblu lokalnym. W sesji wzięli udział komisarze Johannes Hahn, Stefan Füle i Damian Cioloº. Głównymi poruszanymi tematami były przyszłość polityki spójności oraz droga rozwoju europejskich makroregionów, takich jak region Morza Bałtyckiego czy Dunaju.

Gościem pierwszego dnia sesji był również przewodniczący UEFA Michel Platini, którego przyjazd zbiegł się z zapoczątkowaniem okresu wdrażania Traktatu Lizbońskiego, określającego podstawę prawną działań Unii w dziedzinie sportu. Michel Platini podkreślił, że piłka nożna odzwierciedla europejskie wartości takie jakvalcarcel_platini_jpg.jpg integracja, solidarność oraz włączenie społeczne. W konsekwencji sport ten może odegrać znaczącą rolę w ich promocji w ramach UE, zwłaszcza na poziomie lokalnym, na którym kluby sportowe stanowią część lokalnej społeczności.

W tym samym dniu, przy okazji omawiania opinii w sprawie: „Strategia rozszerzenia i najważniejsze wyzwania w latach 2009–2010 – kraje kandydujące”, przed członkami wystąpił również komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Štefan Füle. Dyskusja koncentrowała się przede wszystkim na postępach Turcji w przygotowaniach do członkostwa oraz stosunkach tego państwa z Grecją.

W czwartek, 15 kwietnia Johannes Hahn, europejski komisarz ds. polityki regionalnej, przedstawił swoje priorytety na 5 następnych lat. Członkowie Komitetu Regionów omówili również i przyjęli projekt opinii w sprawie przyszłości polityki spójności sporządzony przez Michaela Schneidera (DE/PPE), sekretarza stanu ds. europejskich kraju związkowego Saksonia-Anhalt. Komitet Regionów będzie w związku z tym pierwszym organem UE, który zajmie oficjalne stanowisko w sprawie przyszłości pomocy regionalnej UE po 2013 r.

Spotkanie polskiej delegacji do Komitetu Regionów przed sesją plenarną

pl.delegacja.jpgSpotkanie polskiej delegacji do Komitetu Regionów 13 kwietnia, któremu przewodniczył Marszałek Marek Woźniak, poświęcone zostało jednemu z jej najważniejszych tematów, jakim jest obecnie szeroko konsultowana Strategia Europa 2020 – strategia inteligentnego, zrównoważonego i sprzyjającego włączeniu społecznemu wzrostu, która ma być następczynią Strategii Lizbońskiej.

 

Członkowie polskiej delegacji pracują nad wspólnym stanowiskiem, zawierającym uwagi do tego dokumentu. Podczas spotkania głos do tej ważnej dyskusji wnieśli znamienici goście: prof. Danuta Hübner, Przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego w Parlamencie Europejskim, Małgorzata Mika-Bryska, Radca Minister w Wydziale ekonomiczno-handlowym Stałego Przedstawicielstwa Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej oraz Hanna Jahns, członek Gabinetu Johannesa Hahn’a, Komisarza ds. Polityki Regionalnej.

Profesor Danuta Hübner podkreśliła, że kwestią priorytetową pozostaje nadanie polityce spójności należnego jej miejsca w Strategii Europa 2020. Dodała, że Strategia powinna się przyczyniać do realizacji wspólnych celów w Europie, wykorzystując potencjał każdej najmniejszej miejscowości. Europa 2020 ma stanowić odpowiedź nie tylko na globalizację, ale przede wszystkim przyczynić się do  wypracowania mechanizmów wspólnej polityki ekonomicznej. Profesor Hübner

spotkanie_polskiej_delegacji_-_mae.jpg odwołała się również do zapisów Traktatu Lizbońskiego, mówiących wprost o istnieniu subnarodowego szczebla. Należy powiedzieć otwarcie o tym, że Strategia nie może wykluczać żadnego szczebla zarządzania – przy planowaniu i wdrażaniu Strategii konieczne jest wielopoziomowe zarządzanie, stąd wynika rola władz lokalnych i regionalnych. Ponadto Profesor Hübner zauważyła, że największą słabością strategii jest brak zdefiniowania mechanizmu jej realizacji.

Pani Małgorzata Mika-Bryska także podkreśliła, że najważniejsze jest prowadzenie skutecznych działań na rzecz zapewnienia należnego miejsca  polityce spójności. Dodała, że z punktu widzenia polskiego rządu podstawowym celem Strategii powinna być walka z bezrobociem oraz dążenie do wzrostu poziomu tzw. dobrego zatrudnienia.

Na zakończenie spotkania Pani Hanna Jahns, poprosiła przedstawicieli polskich władz lokalnych i regionalnych o lobbing w celu wzmocnienia pozycji polityki spójności w ramach strategii Europa 2020.


Autor: BIWW

Zdjęcia: COR/BIWW