Wspieranie badań nad TIK, promowanie umiejętności i wspieranie młodzieży to najważniejsze kwestie, które znalazły się we wrześniowym programie Komisji EDUC. Podczas posiedzenia Komisji EDUC w Brukseli w dniu 17 września , w którym uczestniczył Przewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Lech Dymarski, omówionych zostało pięć kluczowych dla europejskich miast i regionów kwestii. Począwszy od zwalczania analfabetyzmu funkcjonalnego po zapewnienie konkurencyjnych ram dla badań i innowacji w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK). Spotkaniu przewodniczył Gerd Harms (DE/PES), Sekretarz Stanu ds. Europejskich Brandenburgii.

Podczas tego posiedzenia członkowie omówili szereg opinii dotyczących m.in. „Perspektywy regionalnej w zakresie rozwijania umiejętności korzystania z mediów i edukacji medialnej w UE”, komunikatu Komisji „Infrastruktura TIK dla e-nauki”, komunikatu Komisji „Nowe partnerstwo na rzecz modernizacji uczelni: Forum UE na rzecz dialogu uczelni i przedsiębiorstw”.

Pani Mireille Lacombe, Członek Rady Generalnej Puy-de-Dôme, przedstawiła propozycję zwalczania analfabetyzmu funkcjonalnego w Europie. W opinii z inicjatywy własnej „Zwalczanie analfabetyzmu funkcjonalnego – ambitna strategia przeciwdziałania wykluczeniu i wspierania rozwoju osobistego” sprawozdawczyni podkreśliła problem osób, które choć uczęszczały do szkoły nigdy nie osiągnęły umiejętności czytania i pisania niezbędnych do codziennego funkcjonowania.

Członkowie Komisji mieli również okazję zapoznać się z prezentacją na temat wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w ramach zajęć lekcyjnych. Kierownik projektu we francuskim Ministerstwie Edukacji Narodowej – Hélène Ormières przedstawiła kilka przykładów połaczenia rozwiązań technologicznych z prowadzeniem zajęć szkolnych.

Spotkanie zakończyło się debatą – okragłym stołem – „Inwestowanie w młodzież i mobilizowanie jej do działania – strategia UE na rzecz młodzieży”. Anton Rombouts, Burmistrz 's-Hertogenbosch odpowiedzialny za przygotowanie opinii KR w tym zakresie, omówił nowe podejście “Inwestowania i Wspierania” z przedstawicielami pozostałych instytucji europejskich.

Komisja EDUC składa się z 106 przedstawicieli regionalnych i lokalnych władz z 27 krajów członkowskich.

Kolejne posiedzenie odbędzie się 11 grudnia br. w Brukseli.

 

Autor: BIWW