woniak_murawska_grobelny.jpg„Zawsze znajdzie się więcej powodów ażeby nic nie robić, niż żeby podjąć działanie. Innowacje dodatkowo pociągają za sobą ryzyko, dlatego tak ważne jest ich wspieranie” powiedział Luc van den Brande, przewodniczący Komitetu Regionów podczas oficjalnego otwarcia Forum 100 młodych talentów zorganizowanym w ramach inicjatywy „Kreatywne Regiony i Miasta Europy”.
 
Forum zorganizowane wspólnie przez Komitet Regionów i Komisję Europejską, odbyło się w dniach 20 - 21 kwietnia 2009 roku w Brukseli. Jednym z honorowych gości był Jan Figel, Komisarz Europejski ds  Edukacji, Kształcenia, Kultury i Młodzieży.


Luc van den Brande podkreślił także w swoim wystąpieniu fakt, że wymiana doświadczeń oraz tzw. networking (nawiązywanie kontaktów) jest niezbędny w tworzeniu polityk wspierających kreatywność oraz innowacje na poziomie regionalnym i lokalnym. Komitet Regionów może stać się platformą takiej wymiany na poziomie europejskim.

komitet_regionw.jpg
Na kwestię możliwości nawiązywania nowych kontaktów jako pozytywny efekt forum zwrócił uwagę również reprezentant Wielkopolski na tej imprezie designer Paweł Grobelny. Stwierdził, że zgromadzenie na jednej imprezie młodych, kreatywnych i aktywnych społecznie osób może w przyszłości zaowocować nowymi wspólnymi inicjatywami przeprowadzanymi na poziomie europejskim. Zarówno Paweł Grobelny jak i Ewa Murawska, druga reprezentantka Wielkopolski, mieli podczas imprezy okazję spotkać Marszałka Marka Woźniaka, który to właśnie rekomendował ich do pierwszej setki „młodych i kreatywnych” Europejczyków.


Przypomnijmy, że flecistka Ewa Murawska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I .J. Paderewskiego w Poznaniu. Jest także dwukrotną stypendystką Ministra Kultury, Rządu Polskiego, Rządu Włoskiego, Rządu Francuskiego i Polsko-Niemieckiej Fundacji Kultury oraz laureatką międzynarodowych konkursów muzycznych, m.in. z założonym przez siebie zespołem kameralnym „Trio Cantabile”. Natomiast Paweł Grobelny to doceniany i coraz bardziej rozpoznawalny, nie tylko w Wielkopolsce, ale i na świecie, designer. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, jako jeden z nielicznych Polaków wystawiał swoje prace podczas tygodnia designu w Tokio, a także na festiwalu w Nowym Jorku. Jego twórczość można podziwiać również w Brukseli, gdzie w pięknym ogrodzie Albertine w centrum miasta stoi ławka jego autorstwa – efekt wygranej w konkursie „Parckdesign 2008″, zorganizowanym przez brukselską organizację ochrony środowiska „Bruxelles Environnement”. Wkrótce na terenie całego parku stanie kilkadziesiąt identycznych ławek. Ponadto wielkopolski designer jest autorem wnętrza Polskiego Instytuty Kultury w Brukseli oraz w Madrycie.


W trakcie trwania Forum 100 młodych talentów miało okazję zapoznać się z kilkoma wybranymi projektami i inicjatywami, które zostały wyselekcjonowane ze względu na swój innowacyjny oraz kreatywny charakter np. Barbara Pons, Dyrektor Generalny ds. Rozwoju Przestrzennego i Miejskiego hiszpańskiego regionu Castilla la Mancha przedstawiła realizowany projekt dotyczący stworzenia na obrzeżach miasta Toledo kompleksowej dzielnicy z 2000 mieszkań, wpisującej się w historyczny krajobraz miasta. Projekt został przygotowany przez architekt światowej sławy Mię Hägg, która również wzięła udział w imprezie. Młodzi ludzie mieli możliwość zabrania głosu w debacie, podczas której zastanawiano się wspólnie jak skutecznie można wspierać aktywnych i utalentowanych ludzi, oraz rozwijać regiony i miasta wykorzystując drzemiący w nich kreatywny i innowacyjny potencjał. Wielokrotnie podkreślano również fakt, iż innowacje mogą wpływać pozytywnie na gospodarkę, a w obecnej chwili, dobrze wykorzystane będą mogły znacząco przyczynić się do zwalczenia światowego kryzysu ekonomicznego. Cała impreza była tak przygotowana, aby umożliwić młodym talentom wymianę doświadczeń, własnych pomysłów oraz osiągnięć.
 

Autor: BIWW

Zdjęcie: P. Grobelny