praga-szczyt.jpgW dniach 5 i 6 marca  odbywa się w Pradze Europejski Szczyt Regionów i Miast. Na zaproszenie Burmistrza Pragi, Pavla Béma, do czeskiej stolicy przybędzie ponad 500 gości, w tym burmistrzowie, prezydenci miast i szefowie regionów europejskich. Zadaniem Szczytu jest wypracowanie wspólnego stanowiska wobec nadchodzących wyzwań. Organizatorem wydarzenia jest Komitet Regionów. W szczycie weźmie również udział Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, który pełni funkcję Wiceprzewodniczącego Komitetu Regionów Unii Europejskiej.

Tuż przed wiosennym posiedzeniem Rady Europejskiej władze lokalne i regionalne wystosują do szefów państw i rządów Europy jasne przesłanie, jak sprostać wyzwaniom gospodarczym i politycznym, przed którymi stoi Unia Europejska. Uczestników powitają Luc Van den Brande – przewodniczący Komitetu Regionów, José Manuel Barroso – przewodniczący Komisji Europejskiej, oraz Pavel Bém – burmistrz Pragi. Wśród głównych mówców znajdą się burmistrz Marrakeszu Omar El Jazouli i komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Hübner.

Tematem obrad będą przede wszystkim trzy najistotniejsze obecnie wyzwania: kryzys finansowy, przyszłość spójności terytorialnej oraz wybory do Parlamentu Europejskiego w czerwcu 2009 r. Jak podkreśla przewodniczący KR-u Luc Van

logo_cor_pl.gif den Brande, regiony już odczuwają skutki kryzysu, dlatego Komitet zaproponował pewne działania zmierzające do ich zminimalizowania. Volker Hoff (DE/PPE, minister w rządzie kraju związkowego Hesja) opracował opinię „Jednolity rynek, wizja społeczna i usługi świadczone w interesie ogólnym”, natomiast Constance Hannify (IE/PPE, członkini Rady Hrabstwa Offaly) w projekcie opinii „Najpierw myśl na małą skalę – program »Small Business Act« dla Europy” wzywa do zwiększenia wysiłków na rzecz ograniczania nadmiernej biurokracji. KR będzie także propagował organizowany przez Komisję Europejską Tydzień MŚP, który odbędzie się w Pradze w dniach 13–14 maja 2009 r.

Przyszłość spójności terytorialnej w związku z opublikowaniem w 2008 r. zielonej księgi to także jedno z kluczowych zagadnień, którymi należy zająć się w 2009 r. W lutym KR przyjmie opinię w sprawie spójności terytorialnej opracowaną praga.jpgprzez Jeana-Yvesa Le Driana (FR/PSE). Przewodniczący KR-u Luc Van den Brande oraz wiceprzewodniczący Michel Delebarre przedstawią opinię zawierającą propozycję „Białej księgi w sprawie wieloszczeblowego sprawowania rządów”. Inna opinia planowana na 2009 r. poświęcona będzie wdrażaniu rozporządzenia w sprawie europejskiego ugrupowania współpracy terytorialnej (EUWT), które stanowi nowy instrument prawny dotyczący tego rodzaju współpracy. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej platformy EUWT KR-u.

Europejskie regiony intensywnie działają na rzecz zwiększenia frekwencji w nadchodzących czerwcowych wyborach europejskich. Z myślą o tym także Parlament Europejski organizuje szereg imprez. Przewodniczący Luc Van den Brande zwrócił się do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Hansa-Gerta Pötteringa z apelem o wystosowanie listu otwartego do przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych, w którym podkreślałby, jak ważne jest głosowanie w tych wyborach.

 

Źródło: Komitet Regionów

Zdjęcia: Komitet Regionów