Jest to program unijny mający zmierzyć się z wyzwaniami w dziedzinie zdrowia w państwach członkowskich Unii Europejskiej jak m.in.: nierówności w zakresie opieki zdrowotnej między krajami, zagrożenie wynikające z możliwych epidemii, zbyt małe inwestycje państw członkowskich w służbę zdrowia spowodowane niedostatecznym wzrostem gospodarczym.
Posiada on 4 główne cele:
Poza tym program ma realizować wiele wyspecjalizowanych i dodatkowych zadań. Jego ogólnym celem jest doprowadzenie do poprawy stanu zdrowia wśród obywateli UE i zmniejszenie nierówności między państwami w tym zakresie, nadanie impulsu do wdrażania innowacji w tej dziedzinie i zwiększenie stabilności systemów opieki zdrowotnej. Program ma skupić się na współczesnych problemach zdrowia w państwach członkowskich UE, wspierać i rozwijać współpracę między państwami członkowskimi UE.
Beneficjenci
Oprócz państw członkowskich UE w programie „Zdrowie” mogą również brać udział państwa trzecie: kraje kandydujące do UE, przystępujące i potencjalni kandydaci, państwa członkowskie EFTA/EEA, państwa objęte Europejską Polityką Sąsiedztwa oraz państwa powiązane z UE umowami bilateralnymi i multilateralnymi.
Program skierowany jest do władz publicznych, prywatnych przedsiębiorstw, organizacji publicznych, pozarządowych i międzynarodowych.
Budżet Trzeciego programu w dziedzinie zdrowia do 2020 r. wynosi 449,4 mln euro. Jest to znacznie więcej niż w poprzednich latach (program w latach 2003 – 2007 – 312 mln euro, program w latach 2008 – 2013 – 321,5 mln euro). Program jest realizowany poprzez roczne plany, które określają główne dziedziny i kryteria finansowania działań w ramach tego programu.
Projekty będą współfinansowane w wysokości 60%. W wypadku projektów wyższej użyteczności, wyjątkowo grant może zostać przyznany w wysokości 80% kosztów projektu. Zamówienia publiczne zostaną sfinansowane nawet w całości ze środków unijnych.
Program zdrowia realizuje Komisja Europejska wspólnie z Agencją Wykonawczą ds. Konsumentów, Zdrowia i Żywności (CHAFEA).