Przejdź do treści

Poszukiwani partnerzy z branży spożywczej, żywnościowej i zdrowotnej zainteresowani uczestnictwem w projekcie dot. przygotowania produktów żywnościowych z wykorzystaniem glukozynolanów w ramach programu Horyzont Europa

Tytuł projektu i jego numer referencyjny: Maksymalizacja synergii gospodarczych, środowiskowych i społecznych w zakresie zaopatrywania sektorów bioprodukcyjnych w surowce za pośrednictwem dywersyfikacji oraz wzrostu stabilności systemów produkcji rolnej (HORIZON-CL6-2022-CIRCBIO-01-04)

Program finansowania: Horyzont Europa

Informacje o poszukującym partnerze: Hiszpańskie przedsiębiorstwo zajmuje się uprawą, produkcją oraz sprzedażą wysokiej jakości nasion warzyw zarówno w państwach europejskich, jak i na Bliskim Wschodzie, Rosji oraz w Afryce. Ośrodki badawcze, produkcyjne oraz handlowe firmy znajdują się w 22 państwach. Przedsiębiorstwo oferuje ponad 900 odmian brokułów, pomidorów, kabaczków, arbuzów, kapusty, kalafiorów, papryki, melonów, ogórków oraz roślin orientalnych.

Firma z Hiszpanii prowadzi linię badawczą poświęconą wzrostowi związków bioaktywnych w wytwarzanych produktach. We współpracy z prestiżowym hiszpańskim ośrodkiem badawczym, firma przygotowała i opatentowała produkt oraz metodologię znacząco zwiększającą zawartość glukozynolanów (grupa organicznych związków chemicznych) w uprawach warzyw kapustnych. Wspominany rozwój posłuży zwiększeniu wykorzystania glukozynolanów jako związków aktywnych w żywnościach oraz produktach związanych ze zdrowiem.

Warzywa kapustne (brokuły, kalafior, kapusta, gorczyca, rzepak) są źródłem glukozynolanów i ich pochodnych - izotiocyjanianów. Wspominane bioaktywne związki pochodzenia roślinnego znane są ze swojego działania antyoksydacyjnego, bakteriobójczego i grzybobójczego.

 Celem projektu jest uzyskanie wartości dodanej z glukozynolanów wzbogaconych w subprodukty roślinne, aby wykorzystać je w żywności, preparatach odżywczych oraz zdrowotnych.

Hiszpańska firma poszukuje partnerów, którzy dołączą do już istniejącego konsorcjum. Poszukiwani partnerzy będą zobowiązani włączyć glukozynolany pochodzenia roślinnego do swoich produktów. Projekt będzie złożony do konkursu w ramach programu Horyzont Europa.

Dlaczego glukozynolany i ich pochodne są tak istotne?

Glukozynolany i ich pochodne (izotiocyjaniany) mogą mieć rozmaite zastosowania zarówno jako cząsteczki biobójcze do konserwacji i ochrony żywności, środki aromatyzujące, jak i składniki odżywcze, co umożliwi wzrost konkurencyjności produktów zawierających te związki.

Wcześniejsze badania udowodniły, iż glukozynolany wykazują potencjał w konserwacji i przetwarzaniu żywności. Ze względu na ich właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, glukozynolany mogą być wykorzystywane jako składnik żywności do przeciwdziałania bakteryjnym i grzybiczym patogenom przenoszonym przez żywność. Glukozynolany mogą być stosowane również jako środek aromatyzujący. Dodatkowo, przeprowadzono badania dotyczące wpływu glukozynolanów i izotiocyjanianów na występowanie chorób nowotworowych - wyniki wskazują, że żywność funkcjonalna, która ma w składzie glukozynolany, może pełnić rolę w zakresie promowania zdrowia oraz ochrony przed kilkoma postaciami raka. Wspomnieć należy również, że glukozynolany były badane pod kątem ich właściwości przeciwzapalnych, przeciw osteoporozie oraz w leczeniu nieprawidłowościami w pigmentacji skóry. Glukozynolany mają również pozytywny wpływ na walkę z nadwagą i otyłością.

 Poszukiwani partnerzy: obecnie firma hiszpańska jest w trakcie powoływania europejskiego konsorcjum celem przeprowadzenia wspólnego projektu finansowanego z funduszy europejskich. W związku z powyższym, poszukiwane są firmy związane z sektorem spożywczym, żywieniowym oraz zdrowotnym, które byłby zainteresowane prowadzeniem badań nad włączeniem glukozynolanów pochodzenia roślinnego do swoich produktów jako składników odżywczych lub funkcjonalnych w ramach obiegowego i zrównoważonego podejścia.

W przypadku zainteresowania projektem, prosimy o kontakt przed 10 stycznia 2022 r. z Martą Raptis na adres: marta.raptis@wielkopolska.eu