Przejdź do treści

Misja UE Zdrowa gleba: Zaproszenie do udziału w webinariach, 22 czerwca – 6 lipca 2023

Partnerzy projektu NATI00NS, Europejska Sieć Żywych Laboratoriów (ENoLL) i Instytut BioSense, organizują trzy webinaria dotyczące naborów programu Horyzont Europa i...

Europejski plan walki z rakiem

Rozpoczął się Europejski Tydzień Walki z Rakiem, którego celem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat profilaktyki nowotworowej, dostępu do diagnostyki...

Zarządzanie kryzysowe i finanse UE głównymi tematami sesji plenarnej KR z udziałem Marszałka Marka Woźniaka

Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak wziął udział w 155. sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów, która odbyła się w dniach 23-25...

Aktualności

Klub Wielkopolan w sercu Unii Europejskiej

17.jpgWe wtorkowy wieczór 27 listopada 2007 roku Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak wraz z Ambasadorem RP w Królestwie Belgii Sławomirem Czarlewskim uroczyście zainaugurowali otwarcie Klubu Wielkopolan w Brukseli.  W spotkaniu, obok marszałka i ambasadora udział wzięli m.in.  Jan Tombiński, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP przy Unii Europejskiej, Wiceprezydent Poznania Jerzy Stępień, Marek Siwiec Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego oraz europosłowie Filip Kaczmarek, Tadeusz Masiel,  Tadeusz Zwiefka, przedsiębiorcy wielkopolscy prowadzący działalność w Belgii oraz liczna grupa młodych Wielkopolan pracujących w instytucjach unijnych. Po pierwszym, bardzo udanym spotkaniu, które odbyło się w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli, Klub Wielkopolan zyskał około 50 pierwszych, entuzjastycznie nastawionych członków!

Jak podkreślił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego działalność Klubu ma koncentrować się wokół lobbowania na rzecz Wielkopolski oraz podejmowania wspólnych przedsięwzięć, mających wzmocnić jej rolę wśród regionów Europy. Marszałek chciałby również, aby wszyscy Wielkopolanie, którzy odwiedzać będą Klub, czuli się tutaj jak w domu.

Inicjatywę powołania Klubu Wielkopolan uznał za bardzo udaną Wiceprezydent Poznania, Jerzy Stępień podkreślając, że Miasto Poznań również będzie wspierać jego działalność.

Wiodącym tematem pierwszego spotkania była możliwość uruchomienia bezpośredniego połączenia lotniczego Poznania z Brukselą. Są tym zainteresowani wszyscy mieszkający w Belgii Wielkopolanie.

Otwarte dla wszystkich spotkania Klubu Wielkopolan zaplanowane są raz na kwartał w Biurze Regionalnym Województwa Wielkopolskiego w Brukseli. W Klubie nie będzie formalnego członkostwa, zapisów i składek. Uczestnicy pierwszego spotkania zadeklarowali niezależnie od osobistych spotkań, kontakt poprzez forum internetowe.

Honorowe Członkostwo Klubu Wielkopolan przyjęli Sławomir Czarlewski, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Królestwie Belgii oraz Jan Tombiński, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP przy Unii Europejskiej.

 

Autor: GM