Przejdź do treści

Wielkopolski podróżnik Arkady P. Fiedler na spotkaniu Klubu Wielkopolan

1 2Wczoraj (17 września) odbyło się podróżnicze spotkanie Klubu Wielkopolan, na którym gościliśmy Arkadego Pawła Fiedlera, wnuka słynnego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera. Wielkopolski podróżnik, pasjonat motoryzacji, producent filmów podróżniczych i fotograf opowiedział zgromadzonym Wielkopolanom o swoich projektach realizowanych na kilku kontynentach. 

Podczas spotkania A. P. Fiedler wyjaśnił, że już od dzieciństwa interesował się motoryzacją i od wtedy też rosło jego zamiłowanie do podróży. Swoją pierwszą podróż po Europie odbył w wieku 19 lat. Późnej pasja do podróżowania przerodziła się w pomysł na realizację różnych projektów, łącząc pasję z pracą. Pierwszy projekt powstał w 2009 i został zatytułowany „Po Drodze - Maluchem wzdłuż granic Polski”, w 2014 r. odbyła się jego kolejna część „Maluchem przez Afrykę” (projekt został nominowany do nagrody TRAVELERY National Geographic), a w 2016 r. ostatnia - „Maluchem przez Azję”. W maju tego roku zakończyła się podróż w ramach projektu „Electric Explorer”. Była to pierwsza w historii podróż przez Afrykę samochodem w 100% elektrycznym, bez silnika spalinowego. Trasa wiodła z Kapsztadu do Europy wzdłuż Afryki Zachodniej. Po drodze wielkopolski podróżnik wraz z fotografem przemierzyli Republikę Południowej Afryki, Namibię, Angolę, Demokratyczną Republikę Konga, Kongo, Gabon, Kamerun, Nigerię, Benin, Burkinę Faso, Mali, Senegal, Gambię, Mauretanię oraz Maroko. Jak powiedział A. P. Fiedler podczas swojej wypowiedzi: „Podczas planowania podróży najistotniejszym czynnikiem nie była wcale jakość dróg, ale ludzie, których pomoc była niezbędna. Bez nich nie dałbym rady i to właśnie na nich liczyłem w tej podróży”. Nie zawiódł się. W czasie całej wyprawy, podróżnik codziennie musiał ładować swój elektryczny samochód za każdym razem licząc na życzliwość mieszkańców afrykańskich miast i wiosek, ponieważ zasięg umożliwiał mu przejechanie 250 km. Jego podróż trwała 97 dni, w ciągu których przemierzył 14 krajów, pokonując 15 176 km.

Podczas dyskusji podróżnik podzielił się swoimi planami na przyszłość, wśród których są m.in.: ostatnia edycja projektu „Po Drodze”, w ramach którego planuje przejechanie Ameryki od Alaski po Patagonię, a także podróże ekologiczne, ponieważ podróż po Afryce pozwoliła mu dostrzec powagę problemu, jakim jest zanieczyszczenie środowiska. Ponadto, wielkopolski podróżnik pracuje nad powstaniem książki na temat zrealizowanego projektu „Electric Explorer”, a także filmu dokumentalnego. Jak sam podróżnik twierdzi, to tylko niektóre z wielu projektów na najbliższą przyszłość.
Zaproszeni goście mieli okazję kontynuować rozmowę z A. P. Fiedlerem przy tradycyjnym polskim poczęstunku.

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli
Zdjęcia: Biuro Wielkopolski w Brukseli
41917835 727523907610070 4434485490384633856 n

41990967 239235280058771 885716204549832704 n